ODS a ČSSD slibují v koaliční dohodě o společném vládnutí na pražské radnici například bezplatné víkendové vstupy do galerií, muzeí a památek nebo třeba jízdné zdarma v MHD pro cestující do 15 let a nad 65 let.
Zároveň deklarují "rozpočtovou odpovědnost". Smlouva nazvaná "Zodpovědně, transparentně, otevřeně a společně pro Prahu" na devíti stránkách popisuje společný program koalice občanských a sociálních demokratů.
Na dalších stránkách popisuje principy spolupráce. Obě strany se například dohodly, že primátor a jeho náměstci budou mít právo stáhnout z jednání rady jakýkoliv materiál. Budou mít tedy jakési právo veta. Smlouvu je možné vypovědět po měsíčním smírčím jednání.
Audity zakázek, výběrová řízení na vedoucí pozice
V oblasti správy města nové vedení slibuje audit zakázek, smluv a majetkových transakcí z minulosti, vypsat výběrová řízení na vedoucí pozice na pražském magistrátu a vypracovat zásady zastupování města ve společnostech, kde má Praha majetkový podíl. Koalice se dohodla, že nepodpoří jakoukoli změnu rozpočtového určení daní, která by způsobila snížení příjmů Prahy.
ODS a ČSSD chtějí pokračovat ve výstavbě městského okruhu, především tunelového komplexu Blanka, dále podpořit dostavbu vnějšího pražského okruhu, hlavně úseku mezi dálnicí D1 a Běchovicemi. V příštích čtyřech letech chce koalice zahájit výstavbu metra D. Naopak po dokončení městského okruhu neplánuje zavést mýtné, chce o tomto nejprve uspořádat referendum.
V některých bodech je nové vedení částečně v rozporu s rozhodnutími minulé radnice. Koalice se například zavazuje, že v oblasti Trojmezí a Klánovického lesa neubude zelených ploch. Přitom v minulém volebním období začalo město projednávat změnu územního plánu, která by výstavbu v Trojmezí umožnila.
Pražská koaliční smlouva
Nové vedení pražské radnice si dalo za úkol i přepracování strategie bezdomovectví, kterou prosadil dosavadní radní Jiří Janeček (ODS) a která počítá s vybudováním jakýchsi bezdomoveckých táborů na okrajích města.
Stejně jako minulá radnice koalice slibuje dostavět plavecký areál Šutka, zahájit přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod nebo usilovat o převzetí nemocnice Na Bulovce.
ODS do koaliční smlouvy ze svého předvolebního programu prosadila také lékárenskou pohotovost v každém správním obvodě, dovoz léků seniorům nad 80 let, zavedení automatů na zdravou výživu ve školách nebo podporu elektromobility.
V radě 5:5
Rozložení sil v radě bude pět ku pěti. ODS získá post primátora, dva náměstky a dva radní. ČSSD bude mít prvního náměstka primátora, dalšího náměstka a tři radní. ODS bude mít na starosti finance, bezpečnost, legislativu, vědu a výzkum, územní plán, zdravotnictví, volný čas, výstavnictví, majetek města, podnikání a infrastrukturu. Zástupci ČSSD se budou starat o oblast dopravy, informatiky, dále o školství, sport, památkovou péči, kulturu, cestovní ruch, sociální politiku, evropské fondy a životní prostředí.
V obsazení předsedů jednotlivých výborů zastupitelstva si strany resorty vyměnily. ČSSD by tak měla opět získat post předsedy finančního výboru, který dosud zastával předseda pražské ČSSD Petr Hulinský. Svého předsedu bude mít sociální demokracie také ve výboru pro územní plán, naopak občanští demokraté budou předsedat výboru dopravy.
Osoby a obsazení
Součástí smlouvy není personální obsazení postů, které má být doplněno v příloze. Už v úterý ale obě strany své kandidáty zveřejnily. ODS chce na primátora volebního lídra Bohuslava Svobodu, na pozice náměstků Josefa Noska a Ivana Kabického, do rady pak ještě Radka Lohynského a Aleksandru Udženiji.
ČSSD bude zastupovat na postu prvního náměstka Karel Březina, dalším náměstkem bude Antonín Weinert. Radní budou Petr Dolínek, Lukáš Plachý a Lukáš Kaucký. Zvolit je ještě musí zastupitelstvo, které se sejde zřejmě na přelomu listopadu a prosince.