Podnikatel Veverka dostal v kauze ProMoPro trest 7,5 roku

Domácí
22. 10. 2015 07:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Podnikatel Libor Veverka byl v kauze ProMoPro odsouzen k 7,5 roku vězení. Veverka byl posledním z 12 obžalovaných, u kterého se ještě v případu předražené státní zakázky na zajištění techniky při českém předsednictví EU čekalo na verdikt. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Již dříve soud vynesl rozsudky nad osmi podnikateli a osvobodil tři státní úředníky. Stát vyčíslil škodu v kauze na 938 milionů korun.

Společnost ProMoPro zajišťovala během českého předsednictví Evropské unie v roce 2009 dodávky audiovizuální techniky na konference. Zakázku získala bez výběrového řízení. Podle policie byla smlouva nastavena tak, že si ProMoPro mohlo jednostranně a neomezeně diktovat ceny, a zakázka pak byla předražena o 388 milionů korun. Finanční úřad kvůli porušení rozpočtové kázně vyměřil Úřadu vlády pokutu téměř 551 milionů korun.

V kauze bylo obžalováno 12 lidí z celkem pěti trestných činů včetně podvodu, zneužití pravomoci a praní špinavých peněz. Vedle tehdejšího jednatele ProMoPro a osmi zástupců dalších firem byli obžalováni tři někdejší vedoucí pracovníci Úřadu vlády. Bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS), jehož vládní sekce o zakázce rozhodla, mezi obviněnými nebyl.

Trojici úředníků soud osvobodil, ale v červnu odsoudil sedm podnikatelů - někdejšího jednatele firmy ProMoPro Jaroslava Veselého a šest zástupců subdodavatelských společností - až k devíti letům vězení. V září pak ještě uložil dalšímu podnikateli, Radku Müllerovi, trest ve výši šesti let a devíti měsíců.

Nejpřísnější verdikt si vyslechli Veselý z ProMoPro a Vlastimil Maxa z hlavní subdodavatelské firmy NWDC, kteří svým podvodem údajně způsobili státu škodu nejméně 327,5 milionu korun. Tuto částku soud státu přiznal jako náhradu škody, dalších 450 milionů musí Česko vymáhat v civilním řízení.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Kvůli poruše v elektrárně Tisová je část Sokolovska na den bez tepla

Domácí
4. 2. 2026

S těžbou černého uhlí se horníci loučili i slavnostním průvodem Ostravou a mší

Domácí
4. 2. 2026
Poslanecká sněmovna

Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Čekalo se to, ale od opozice je to vykřičník

Domácí
Aktualizováno: 4. 2. 2026 22:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ