Podpálil auto, aby se k němu přítelkyně vrátila. Dostal 8,5 roku

Domácí
6. 11. 2017 10:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Za podpálení auta u obytného domu v Brtnici u Jihlavy si Robert Lichtenberk odpyká 8,5 roku ve vězení. Nejvyšší soud (NS) odmítl jeho dovolání, řekla Eva Sigmundová, mluvčí Krajského soudu v Brně, který případ řešil jako první instance.

Lichtenberk původně u krajského soudu dostal 20 let vězení za pokus o vraždu a další trestné činy. Vrchní soud v Olomouci však skutek překvalifikoval na vydírání a poškození cizí věci a trest výrazně zmírnil. Odsouzený nadále nebyl s rozhodnutím spokojený. Nyní mu jako poslední mimořádný opravný prostředek zbyla ústavní stížnost.

Útok se odehrál na jaře 2014. Auto stálo před domem Lichtenberkovy bývalé přítelkyně. Žena v domě spala s dítětem, partnerem a dalšími příbuznými. Lichtenberk auto polil pěti litry směsi benzinu, nafty a ředidla a zapálil. Plameny vůz zničily, ale sousedka zavolala hasiče dřív, než mohl oheň zasáhnout i dům.

Lichtenberk zapálení auta přiznal a vyjádřil lítost, popřel ale, že by chtěl někoho zabít. Zoufale se prý snažil přimět bývalou přítelkyni, aby s ním komunikovala a obnovila vztah. Podle znalců šlo v jeho případě o demonstrativní jednání. Podle vrchního soudu tedy nebyl srozuměn s tím, že při požáru může někdo zahynout, což mu dříve přičítal krajský soud.

Po změně právní kvalifikace Lichtenberka nově ohrožovala sazba pět až 12 let vězení. Soud mu trest uložil v polovině rozpětí. Přihlédl k tomu, že jde o recidivistu, který byl v minulosti sedmnáctkrát trestaný za majetkové delikty.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ