Pražané, které stihnou zdravotní obtíže mimo běžnou ordinační dobu, budou místo na polikliniky cestovat do nemocnic. Úsporný řez naordinovaný městem je radikální, pohotovostí o polovinu ubyde. Padl tak původní plán zdravotního výboru pražského magistrátu, podle něhož měly k pacientům jezdit speciální sanitky. Městští radní se ale rozhodli jinak.
Důvodem změny je prý nový zákon o zdravotnické záchranné službě, který připravuje ministerstvo zdravotnictví. "Návrh zákona počítá s tím, že by k pacientům jezdili lékaři v době, kdy by nebyli vytíženi akutními výjezdy. Tahle situace v Praze vůbec nenastává," vysvětluje radní pro zdravotnictví Milan Pešák.
K TÉMATU: Pohotovost mění tvář. K lidem budou jezdit sanitky
Další výhodou nemocničních pohotovostí je to, že tam lidé mohou být i podrobněji vyšetřeni, například na rentgenu, nebo mohou být ošetřeni odborníkem na nemocničním oddělení.
Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz odmítá změnu postoje města komentovat. "Mám radost, že budu mít o starost míň," říká s nadsázkou.
Kde budou v Praze pohotovosti |
Fakultní nemocnice Motol - praktik pro děti - praktik pro dospělé - dětská stomatologie |
Fakultní nemocnice Na Bulovce - praktik pro dospělé - praktik pro děti |
Všeobecná fakultní nemocnice - praktik pro děti a dospělé |
Fakultní Thomayerova nemocnice - praktik pro děti - praktik pro dospělé |
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady - praktik pro dospělé |
Poliklinika Palackého - praktik pro dospělé - praktik pro děti - stomatologie pro dospělé |
pozn.: další pohotovosti mohou podle svého uvážení provozovat městské části na vlastní náklady |
Pohotovostí bude jen polovina
Úsporný řez města je velmi radikální. Zatímco dosud bylo možné s dětmi vyhledat ošetření na jedenácti místech, nově jich bude jen pět, dospělým bude k dispozici ještě jedna pohotovost navíc. Kromě fakultních nemocnic bude ošetření poskytovat i tradiční poliklinika v Palackého ulici, která je součástí nemocnice Na Františku.
Na polovinu se sníží i počet zubních pohotovostí: místo dvou bude fungovat jen jediná. Ta dětská bude dokonce až v odlehlé motolské nemocnici. Podle radního Pešáka to ale není problém. "Ta situace bude stejná jako dosud. Pokud má dítě problém se zuby, může dojet do Palackého, ale stejně ho odtamtud můžou poslat do Motola," vysvětluje Pešák.
Náklady na nové pohotovosti by měly činit 22 milionů korun, tři miliony si město nechá v rezervě, kdyby bylo třeba příspěvky jednotlivým pohotovostem upravit. Vzhledem k tomu, že v lednu budou také zavedeny poplatky za návštěvu pohotovosti, město očekává, že počet jejich návštěvníků významně poklesne. "Odhady se pohybují od 30 do 80 procent, my realisticky očekáváme, že pacientů bude méně zhruba o polovinu," plánuje Pešák.
Foto: archiv