Pojišťovny pacientům poradí, kde je v březnu ošetří

Domácí
11. 2. 2011 09:21
Zdravotní sestra (ilustrační foto).
Zdravotní sestra (ilustrační foto).

Pacientům by v blížícím se výpadku nemocničních lékařů měla pomoci regionální infocentra. Na jejich zřízení se dohodl ministr zdravotnictví Leoš Heger se zástupci zdravotních pojišťoven.

Infocentra budou lidem poskytovat informace o tom, kde dostanou akutní péči. Údaje chtějí každých pár hodin aktualizovat.

"Lidé by měli mít informace o zdravotnických zařízeních ve svém okolí," uvedl ministr Heger s tím, že v každém kraji by mělo fungovat informační centrum, které bude mít k dispozici údaje o kapacitě nemocnic i o situaci v sousedních krajích, kam by bylo možné v případě nutnosti nemocné posílat.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger. "Děláme všechno pro to, aby byla péče zajištěna a obyvatelé této země měli péči dostupnou. Že to bude provázeno nepříjemnostmi, je docela jasné," uvedl ministr. Podle něj ale "není pochyb" o tom, že i po případném odchodu lékařů by byla akutní péče zajištěna. Pacienty požádal o toleranci a trpělivost, pokud by se jejich plánovaná operace musela odsunout..

Ministra Hegera čeká během pátku jednání s lékařskými odbory. Podle všeho se jim chystá nabídnout ještě větší  díl z plánovaných dvou miliard, které by měly jít na platy nespokojených doktorů. Necelé čtyři tisícovky z nich dali výpovědi a hrozí, že po 1. březnu nenastoupí do nemocnic.

Heger se s odboráři sejde u jednoho stolu zhruba po týdenní pauze a pokusí se najít dohodu, která by přiměla 3800 lékařů stáhnout výpověď z práce a zůstat v nemocnicích.

Lékařské odbory žádají zvýšení platů nemocničních lékařů o osm tisíc až 12 tisíc korun a trvají na tom, aby slibované dvě miliardy na přidávání připadly jen doktorům.

Podle původního ministrova plánu však měli lékaři dostat tři čtvrtiny sumy a sestry a další zdravotníci čtvrtinu. Příjem doktorů by se tak měl zvednout o pět až osm tisíc korun měsíčně.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ