Nástrahy zimy
Pojišťovny řeší následky autonehod, ale i úklidového šílení
19.12.2010 11:00 Původní zpráva
Venku sněží, na chodnících leží klouzavá břečka a silnice pokrývá náledí. Tak to radši zůstanu doma, tam se mi nic nestane, říká si jistě mnoho lidí. Opak je pravdou, úrazy v domácnosti jsou jedním z nejčastějších problémů, které v zimě řeší pojišťovny. Vesměs jde o následky předvánočního úklidového a kulinářského "šílení".
Asi v každé české domácnosti probíhá nebo proběhne nyní před Vánocemi velký úklid a zároveň se ostošest peče cukroví. O svátcích pak tento neobvyklý shon vyvrcholí na Štědrý den honěním mrskajícího se kapra po kuchyňské lince, a potom vařením a smažením.
Což logicky doprovází celá řada pádů na mokré podlaze, říznutí, opaření a podobně. "Klienti pojišťoven si skutečně způsobují v předvánočním období zvýšený počet úrazů nejen venku, ale i v domácnosti - při běžných úklidových pracích a v kuchyni," potvrdila mluvčí České asociace pojišťoven Jolana Ackermannová. Proto by se měli lidé snažit, ačkoli je to samozřejmě velmi těžké, nad všechen vánoční ruch povznést, zbytečně se nestresovat a domácí povinnosti řešit v klidu a s rozmyslem.
Drtivou většinu problémů, jejichž následky se musí pojišťovny v zimě zabývat, má ovšem pochopitelně na svědomí sníh a náledí. "V pojištění motorových vozidel je to nárůst množství dopravních nehod vzniklých nedobrzděním na náledí a nezvládnutím řízení například při smyku. Jedná se ale vesměs jen o takzvané plechové škody s průměrnou výší kolem třiceti tisíc korun," uvedla Ackermannová.
Další škody na autech nebo i zranění kolemjdoucích způsobují padající rampouchy a sníh. Nadměrné zatížení napadaným sněhem také ničí střechy domů. A stále častější jsou zranění způsobená na zasněžených chodnících. Již druhou zimní sezónu platí "chodníková" novela, podle níž teď neodpovídá za uklizení chodníku majitel přilehlého domu, ale správce komunikace, tedy většinou obec. V reálu to pak mnohdy vypadá tak, že chodník neuklízí nikdo, protože vlastník domu je z obliga a obec úklid nezvládá.
"Pojistné plnění za následky chodníkových úrazů, kterých je opravdu hodně, je ale vypláceno z pojištění odpovědnosti obcí, a zde není možné je oddělit od dalších škod, takže nemáme podrobnější statistiky," poznamenala mluvčí asociace pojišťoven. Například pojišťovna Generali eviduje úrazů, které si lidé způsobili na neuklizených chodnících, desítky. "Celková výše těchto škod se pohybuje v řádu statisíců korun," dodal mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
Pozor na alkohol a extrémní sporty
K zimě patří i lyže a snowboardy. Že by si měl člověk dávat pozor, protože při zimních sportech hrozí vážná zranění, asi není nutné říkat. Ale zraněného lyžaře může zaskočit, že mu pojišťovna v některých případech nemusí nic zaplatit. V pojistných smlouvách je totiž často výjimka týkající se extrémních a rizikových sportů. Před cestou do hor by si proto vášniví příznivci zimních sportů měli raději pořádně smlouvu přečíst a případně se ve své pojišťovně přeptat, co si mohou na sjezdovce dovolit, aniž by riskovali, že pak za výlet do Alp zaplatí kvůli výdajům na léčení statisíce korun navíc.
A zcela striktní je postoj pojišťoven k úrazům v opilosti. "Alkohol ani jiné omamné látky se v rámci likvidace pojistných událostí netolerují. Pokud se prokáže vliv alkoholu na vznik škody, pojišťovna může pojistné plnění krátit nebo jej nemusí hradit vůbec," varovala Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.