Pokuta pro tiskárnu. Nelegálně vypouštěla odpadní vody

Domácí
11. 1. 2017 17:40
Tiskárna nelegálně vypouštěla odpadní vody (ilustrační foto).
Tiskárna nelegálně vypouštěla odpadní vody (ilustrační foto).

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 300 tisíc společnosti TISK CENTRUM s.r.o. Firma ze své tiskárny v Moravanech u Brna bez povolení vypouštěla závadné látky do vod povrchových a ohrožovala vody podzemní. Inspekce to ve středu uvedla v tiskové zprávě.

Na nelegální vypouštění závadných látek inspektoři přišli v roce 2016 při zjišťování příčin znečištění Moravanského rybníka.

"Při kontrole ve společnosti TISK CENTRUM jsme zjistili, že odpadní vody z čištění tiskařských strojů jsou vypouštěny do šachet bez pevného dna a z nich poté do vod povrchových a podzemních. Bylo prokázáno, že takto unikly zbytky tiskařských barev, rozpouštědel a čisticích prostředků na ofsetové stroje," uvedl Jindřich Mikeš, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně.

Podle jednatele firmy Jiřího Ošmery nešlo o úmyslné vypouštění jakýchkoli látek. "Jednalo se o pochybeni jednotlivce, nikoli systémové pochybení. Nevznikla žádná škoda a společnost okamžitě provedla nápravu závadného stavu," uvedl Ošmera.

Firma se proti uložené pokutě neodvolala, pokuta nabyla právní moci. Inspektoři zároveň dali podnět stavebnímu úřadu, který je kompetentní zajistit, aby likvidace odpadních vod z této společnosti byla řádně dořešena v souladu se zákonem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , profimedia.cz

Další čtení

Pochod rovnosti a respektu Prague Pride

Prahou jde průvod Prague Pride, účastníci uctili minutou ticha oběti útoku v Berlíně

Domácí
8. 8. 2026
ilustrační foto

AFP: Francouzi se kvůli zničujícím požárům chtějí přidat k dobrovolným hasičům

Domácí
8. 8. 2026
Pochod rovnosti a respektu Prague Pride

Na Můstku se scházejí účastníci Prague Pride, v poledne vyrazí na Štvanici

Domácí
8. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ