Komise ministerstva vnitra dnes na místo policejního prezidenta vybrala velkou většinou náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho. Novinářům to dnes řekl ministr Radek John (VV) s tím, že ho po jeho souhlasu ustaví do funkce. Podle předchozí dohody má s kandidátem na funkci souhlasit ještě premiér Petr Nečas (ODS). John ho bude informovat, ovšem nedovede si prý představit, že by předseda vlády rozhodnutí komise rozporoval.
"Komise na základě výsledků psychologických vyšetření, jazykových pohovorů a osobních pohovorů řešících problematiku práce policejního prezidenta a ekonomiku policie posoudila vhodnost kandidátů a doporučila mi jmenovat do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho," uvedl John. Dodal, že by mohl Lessyho jmenovat v pátek, kdy se vrátí z Maďarska.
Už v úterý poradní komise pro výběr policejního prezidenta nedoporučila na funkci ani náměstka ministra vnitra Viktora Čecha, který byl považován za favorita, ani náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka. Výběrová komise volila mezi šéfem pražské policie Martinem Červíčkem, ředitelem policie Ústeckého kraje Jiřím Vorálkem a Lessym.
Výběrové řízení vyhlásil Radek John 4. ledna, zájemci o post šéfa policie mohli podávat přihlášky do 10. ledna. Funkce je neobsazena od začátku roku, neboť na konci minulého roku skončil Oldřich Martinů. John měl k jeho práci výhrady, situace se ještě vyostřila po vypuknutí aféry kolem údajné korupce ve Státním fondu životního prostředí, kvůli níž rezignoval ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS).
Podle ODS a ČSSD je výběrové řízení paskvil
Výběr nového policejního prezidenta v minulosti kritizovaly ODS i ČSSD. Podle občanské demokracie nebyl výběr v souladu se zákonem. Například místopředseda sněmovního branného a bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS) v úterý označil výběrové řízení za "paskvil" s tím, že policejní prezident může v budoucnu čelit nejrůznějšímu zpochybňování.
Sociální demokraté, které John do výběrové komise také přizval, zase rozhodli, že strana se její práce účastnit nebude. Zasednout v ní měli dva bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina. Ministr vnitra označil jejich přístup za nekonstruktivní a řekl, že ho pokládá za politizaci procesu.Nečas o komisi dříve prohlásil, že to je "paskvil a kočkopes a vzejde z ní jen kočkopes". Vadilo mu, že o novém šéfovi by měli rozhodovat i jeho budoucí podřízení. Nelíbil se mu ani krátký termín pro přihlášení. John jeho slova označil za nestátnická.
Ministerstvo vnitra obdrželo do výběrového řízení 11 přihlášek. Šest uchazečů ale nesplňovalo kritéria, a proto byli vyřazeni. John odmítl komentovat, jak rozhodování o novém policejním prezidentovi probíhalo. "Já doufám, že komise vybrala toho nejnezávislejšího člověka," uvedl ministr. Lessy podle něho bude "s buldočí vytrvalostí" uskutečňovat to, co policie potřebuje. "Shodli jsme se na tom, že musí zajistit nezávislost policie, zabránit únikům informací z vyšetřovacích spisů," dodal John.
O náměstkovi ředitele jihomoravských policistů se mluvilo jako o možném nástupci Martinů již koncem minulého roku. Deník Lidové noviny uvedl, že si ho Věci veřejné vybraly jen několik hodin po jednání koaličních špiček s prezidentem Václavem Klausem před hlasováním o nedůvěře vládě. John prý s Lessym původně počítal na post náměstka policejního prezidenta.
Podle ČSSD bude Lessyho autoritu zpochybňovat způsob jeho výběru
ČSSD bude respektovat rozhodnutí ministra vnitra Radka Johna jmenovat do funkce policejního prezidenta náměstka šéfa jihomoravské policie Petra Lessyho, pokud jej potvrdí premiér Petr Nečas. Uvedl to stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Zdůraznil ale zároveň, že Lessyho autoritu od počátku zpochybňuje způsob výběru nového policejního šéfa, který v čele policie nahrazuje Oldřicha Martinů.
"Už nějakou dobu se o panu Lessym spekulovalo," poznamenal Tejc s tím, že jeho osobu nechce hodnotit do doby, než budou známy jeho konkrétní kroky a policejní koncepce. John dnes oznámil, že Lessyho jméno mu doporučila jím ustavená výběrová komise. S návrhem musí ještě vyslovit souhlas premiér Nečas.ČSSD kritizuje především způsob, jakým John k Lessyho jménu došel. "Rozhodnutí jednoznačně učinil Radek John," míní Tejc s tím, že ministr se odpovědnosti nezbaví schováváním se za rozhodnutí údajně nestranné komise. Sociální demokrat připomněl, že mnoho členů komise je Johnovi přímo či nepřímo podřízeno.
Sociální demokracie se nakonec do Johnovy komise rozhodla nevyslat zástupce, které s nabídkou ministr oslovil. Jedním z nich měl být někdejší ministr Martin Pecina. Ten uvedl, že jej neúčast mrzí. "Je mi líto, že jsem nemohl být v komisi kvůli rozhodnutí poslaneckého klubu ČSSD," uvedl. Osobně exministr Lessyho nezná, reference na něj jsou prý ale výborné.
Podle Tejce je už samotný způsob vypsání výběrového řízení "přinejmenším na hraně zákonnosti". Bylo podle něj vyhlášeno dříve, než byla zamítnuta žádost kandidátů Ivana Bílka a Viktora Čecha. "Navíc, čas pro odevzdání přihlášek i čas pro posouzení kvality a vizí jednotlivých kandidátů fakticky neumožňoval důkladné posouzení uchazečů. Celý proces je stejně nedůvěryhodný jako ministr Radek John," poznamenal Tejc.