
Asi 180 policistů hledá důkazy o uplácení při zadávání veřejných zakázek na ministerstvu obrany. Informaci potvrdila redakci TÝDNE.CZ mluvčí protikorupční policie Alena Vokráčková, podle níž policisté prošetřují trestné činy pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uplácení a účast na zločinném spolčení.
Server iDnes.cz uvedl, že podle jeho zdrojů je podezřelých asi deset lidí. "Podezřelá je skupina podnikatelů, s nimiž měli spolupracovat i někteří zaměstnanci ministerstva. Počet osob nemohu upřesnit, protože vyšetřování je zatím na počátku a ještě nebyl nikdo obviněn," řekla redakci TÝDNE.CZ policejní mluvčí Vokráčková. Podle jejích slov zatím nebyl nikdo zatčen.
Podle Parkanové by se vyšetřování mohlo týkat přibližně deseti lidí. Výše veřejných zakázek, které policie prošetřuje, by mohla podle Parkanové být asi ve výši půl miliardy korun. "Je nutné to brát s rezervou," upozornila. Ministryně také nechtěla spekulovat, za kolik let policie zakázky prověřuje. "Vím, že to je hodně let zpátky," uvedla.
Dosavadní vyšetřování probíhá mimo samotnou budovu ministerstva. "Policisté provádějí domovní prohlídky, prohlídky ve firmách a v prostorách vojenských ubytovacích a stavebních správ (VUSS)," sdělila Vokráčková. "VUSS jsou regionální úřady, které mají v kompetenci zakázky z oblasti infrastruktury, například opravy kasáren. V žádném případě se nejedná o zakázky z oblasti vyzbrojování," dodává Jan Pejšek z tiskové služby ministerstva obrany.
Podle Vokráčkové se nedá odhadnout, jak dlouho ještě prohlídky potrvají. Záleží prý do značné míry na tom, jaké důkazy se při nich podaří zajistit.
Korumpovat se mělo kvůli stíhačkám i zásobování
Už v minulosti byly některé zakázky ministerstva obrany provázeny podezřením z korupce. V roce 1994 se prý měla singapurská společnost Eagle Group pokusit o podplácení při soutěži na dodávku avioniky do letounů L-159. O mnoho let se protáhla zakázka na Štábní informační systém zadaná v roce 1995; z přijetí padesátimilionového úplatku byla obviněna strana tehdejších ministrů KDU-ČSL a z korupce byl podezřelý i tehdejší náměstek Miroslav Kalousek.
Ve výběrovém řízení na vytápění vojenských objektů, které proběhlo v roce 1995, byli z korupce podezřelí dva podplukovníci, kteří byli členy výběrové komise. V roce 1998 byl dokonce důstojník ministerstva obrany zadržen při přebírání třísettisícového úplatku, který si vynutil na zásobovací firmě.
V lednu roku 2006 byl ředitel odboru infrastruktury ministerstva obrany Miroslav Beňo zadržen policí při přebírání milionového úplatku od prokuristy firmy Trade Fides, jež zajišťuje ostrahu šesti muničních skladů; zakázku za 2,7 miliardy korun získala firma bez výběrového řízení v roce 2003 na deset let. V tomto případě policisté zadrženého důstojníka a dva představitele Trade Fides obvinila z trestných činů.
Letos v březnu se připomněly dvě starší kauzy. Korupci při jednáních o nákupu stíhaček Gripen naznačila reportáž švédské televize, v níž o nezákonných praktikách otevřeně mluvil bývalý ministr zahraničí Jan Kavan. Začátkem března navrhla policie obžalovat osm bývalých důstojníků z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami na úpravy letišť a opravy letištní techniky v letech 1997 až 1999, celkem měly být zmanipulovány zakázky za necelou půlmiliardu korun.
Foto: Karel Šanda