Po exministru Martinu Bartákovi, který čelí obvinění z korupce v souvislosti s armádní zakázkou na nákup vozů Tatra, stíhá policie podle úterní Mladé fronty Dnes dalšího vysokého úředníka z jeho éry - někdejšího šéfa úřadu pro dohled nad akvizicemi Romana Hoštu.
Protikorupční policie je přesvědčena, že se Hošta podílel na manipulování výběrových řízení na opravy vojenských objektů za desítky milionů. Před Vánocemi ho obvinila ze sjednání výhody při zadávání zakázek a porušení povinností při správě cizího majetku, píše MfD.
Kromě Hošty stíhá policie ještě dalších deset lidí. Jde o někdejší Hoštovy podřízené, kteří soutěže podle vyšetřovatelů v letech 2008 až 2010 manipulovali, a podnikatele Viktora Krejču a jeho dva syny, kteří je předražovali a vyhrávali. Ti čelí obvinění z pletich a Viktor Krejča starší i z podvodu, píše MfD.
"Sdělili jsme 11 osobám obvinění ze čtyř trestných činů," řekl deníku mluvčí policie Jaroslav Ibehej. Hošta je podepsán pod výsledkem tří výběrových řízení na renovace vojenských ubytoven a bytových domů, které byly zřejmě předraženy a na nichž údajně vydělala miliony společnost H+V Praha spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.
Kauza se dostala na světlo, když H+V Praha nezaplatila ani stavební firmě Globe Estate, která práce na vojenských ubytovnách v Chotusicích, Táboře a zateplení bytových domů v Kozlově prováděla. Detektivové se nyní snaží zjistit, kde desítky milionů ze zakázek skončily. Dopátrali se toho, že peníze byly z účtu vybírány v hotovosti, opakovaně po 499 tisíc Kč.
Právo k účtu měli Krejčovi, píše MfD.
Hošta, kterého z funkce loni v létě odvolal Bartákův nástupce Alexandr Vondra, už dříve uvedl, že o okolnostech zakázek nevěděl a spojování aféry s ním je nesmyslné. Na své úředníky podal trestní oznámení.
Policie obvinila dalších 11 lidí kvůli armádním zakázkám
Domácí
3. 1. 2012 06:08
Jedenáct úředníků bylo obviněno kvůli předraženým zakázkám oprav vojenských budov (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Luděk Peřina / MF DNES / Profimedia