Policie smí odteď zabavit i menší než malé množství drog

Domácí
22. 6. 2011 08:30
Policisté teď můžou řešit držení menšího množství drog v blokovém řízení (ilustrační foto).
Policisté teď můžou řešit držení menšího množství drog v blokovém řízení (ilustrační foto).

Policie má novou výsadu. Smí zabavovat a ničit i takové množství drog, jejichž držení je jen přestupkem. Dosud mohla policie zajistit drogy jen tehdy, když se lidé jejich držením či výrobou dopustili trestného činu. Změnu přináší nová právní úprava, která právě nabyla účinnosti.

Norma dává policistům možnost projednat věc v blokovém řízení, čímž se mají snížit náklady na správní řízení. Spolu s právem zabavit "menší než malé" množství psychotropních látek se tak má výrazně zjednodušit projednávání přestupků a postih lidí, kteří se jich dopustili.

Nařízení, které určuje limity pro držení drog, nabylo účinnosti loni v lednu. Trestným činem podle něj není například držení do 15 gramů marihuany, 1,5 gramu heroinu, jednoho gramu kokainu nebo dvou gramů pervitinu. U extáze je hranice, do níž je její přechovávání přestupkem, čtyři tablety nebo kapsle.

Trestné je držení hašiše od pěti gramů, LSD od pěti papírků, tablet, želatinových kapslí nebo krystalů, hub s halucinogenními účinky nad 40 kusů. Do konce roku 2009 bylo takzvaně tolerované množství drogy dáno jen interními policejními tabulkami, které však byly pouze orientační.

Autor: ČTK Foto: Karel Šanda

Další čtení

Lékaři letos zachytili nejvíc případů borreliózy od roku 1986, téměř 8000

Domácí
19. 10. 2025

Poválečné osídlení pohraničí byla největší vnitřní migrace v českých dějinách

Domácí
19. 10. 2025
Podnik Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary postupně obnovuje lesní tůně v okolí města. Na snímku je tůň u Kolovského rybníka.

Karlovarské lázeňské lesy vybudovaly čtyři nové tůně, celkem jich mají 40

Domácí
18. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ