Policie vyšetřuje tvrzení o Zemanově rakovině jako pomluvu

Domácí
3. 2. 2018 07:57
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Policisté vyšetřují tvrzení brněnského politika Svatopluka Bartíka (Žít Brno) o špatném zdraví prezidenta Miloše Zemana pro podezření z pomluvy. Lidové noviny (LN) uvedly, že policisté zahájili úkony trestního řízení. Pokud kriminalisté své podezření doloží, radního městské části Brno-střed obviní.

Bártík loni v listopadu na svůj facebookový profil napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Před prezidentskými volbami, v nichž Zeman obhajoval mandát, podle něj měla veřejnost právo znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele. Hrad i Zemanův lékař jeho slova vzápětí odmítli. Na Bártíka podali právníci prezidentské kanceláře trestní oznámení a žalobu na ochranu osobnosti, v níž požadují omluvu a pět milionů korun.

"Ve věci byly policejním orgánem zahájeny úkony trestního řízení," řekl serveru Lidovky.cz Ivo Hahn, náměstek Městského státního zastupitelství v Brně, kam se Hrad obrátil. Trestní řízení v praxi znamená, že policie vyhodnotila oznámení jako důvodné a radní je v tuto chvíli podezřelý z trestného činu. Pokud kriminalisté podezření doloží, Bartíka obviní. V krajním případě riskuje až dva roky vězení, i když reálně mu podle LN hrozí mírnější trest. "K prokázané pomluvě obvykle soudy přistupují nanejvýš podmíněnými tresty, případně uložením obecně prospěšných prací a pokutou," uvedl list. Bartík se už nechce k případu vyjadřovat.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Kamaryt Michal

Další čtení

ilustrační foto

Vláda zařadila na vnitrostátní sankční seznam ruského občana Rogače

Domácí
30. 3. 2026
ilustrační foto

Prezident Pavel udělil čtyři milosti, celkem dosud tresty prominul 23 lidem

Domácí
30. 3. 2026
ilustrační foto

Státní lesy loni zvedly těžbu dřeva na 8,12 milionů kubíků. Kůrovcového ubylo

Domácí
Aktualizováno: 30. 3. 2026 22:20

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ