Politici i veteráni si konec války připomněli na Vítkově
08.05.2010 10:41 Aktualizováno 08.05. 13:14

"Dnešním pietním aktem se beze zbytku naplňuje idea z éry Masarykových moderních dějin naší státnosti. (...) Dnešní pietní akt reprezentuje naprosto výjimečný moment v životě naší společnosti," uvedl na shromáždění ministr Barták.
Představitelé první republiky podle Bartáka usilovali o důstojné uložení ostatků neznámého vojína z boje o samostatnost Československa. To se poprvé stalo v roce 1922, kdy byla rakev s ostatky vojína od Zborova uložena na Staroměstské radnici. Nacisté ale hrob zničili a rakev se po válce nepodařilo dopátrat. Za minulého režimu byly ve vítkovském památníku uchovány ostatky bojovníka z dukelské operace. Po rekonstrukci památníku byl obnoven i hrob neznámého vojína a do něj byly dnes vloženy jak ostatky účastníka dukelské operace, tak ostatky vojína z bitvy u Zborova, které byly nově vyzvednuty a loni na podzim převezeny do Česka.
PSALI JSME: Pražské povstání uctili politici i pamětníci
Po roce 1989 dostalo Česko podle Klause možnost napravit křivdy vůči nespravedlivě pronásledovaným a opomíjeným. Prezident připustil, že ne vždy se to plně zdařilo. "Naši úctu a vzpomínku si zaslouží všichni vojáci spojeneckých armád, ti z východu i ti ze západu, protože to byli oni, kdo zásadním způsobem přispěl k našemu osvobození od nacistické okupace," poznamenal.

Podle informací ministerstva obrany se na Vítkov sjelo asi 250 veteránů z druhé světové války, kteří v současnosti žijí v Česku, Rusku, Velké Británii a Izraeli.
Součástí ceremoniálu bylo rovněž předání bojových praporů vybraným armádním útvarům. Vyneseny byly také všechny historické a současné bojové prapory jednotek ozbrojených sil.
Fotogalerii si prohlédněte ZDE
Česko si připomíná 65. výročí ukončení druhé světové války. Prezident při této příležitosti na Pražském hradě jmenuje do hodnosti nové generály. Uskuteční se ale také další akce. Například ministr Barták odpoledne v kryptě pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici povýší na prezidentův rozkaz do hodnosti brigádního generála válečné veterány Alexandra Beera a Jaroslava Klemeše. Zároveň vyznamená další pamětníky protinacistických bojů.

Vojáky povyšuje 8. května u příležitosti Dne vítězství a na Den vzniku samostatného Československa 28. října.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.