Představitelé státu, pamětníci, vedení Prahy i občané si připomněli 65. výročí Pražského povstání proti okupaci hlavního města nacisty. Dopoledne se sešli na tradičním místě u pamětní desky na Staroměstském náměstí. Předseda Senátu Přemysl Sobotka spolu s ministrem obrany Martinem Bartákem a dalšími politiky položili věnce k uctění památky padlých povstalců.
"Těch, co zažili povstání na vlastní oči, je čím dál méně. Ubývá pamětníků, kteří mohou popsat hrůzy pěti krvavých pražských dní," připomněl v projevu pražský primátor Pavel Bém. Upozornil, že obránci hlavního města bojovali kromě nacistů také se strachem, únavou a nepohodlím. "Přesto zažívali i odhodlání, odvahu a radost, když své město hájili a nakonec také uhájili", dodal primátor. Podle Sobotky stála za odvahou mnoha povstalců snaha smýt ze sebe potupu kapitulace Československa ze začátku války.
Shromáždění na Staroměstském náměstí skončilo odjezdem kolon historických vozidel. Celkem 11 motorizovaných skupin se rozjelo do jednotlivých městských částí hlavního města. Posádky tvořené pamětníky 65 let starých květnových událostí, příslušníky aktivních záloh armády, hasičů a policie se po cestě zastavily u více než 50 památníků obětem povstání.
K poctám se připojila i ministryně KovářováPamátku padlých při Pražském povstání dnes uctili i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a starosta městské části Prahy 4. Ministryně zahájila pietní akt položením věnce k pamětní desce na rohu budovy Vrchního soudu v Praze.
Poté se vydala k dalším památníkům v areálu pankrácké vazební věznice. Uctila tak nejen padlé z řad občanů, ale také příslušníky vězeňské stráže zabité nacisty při obraně hlavního města.
ČTĚTE TAKÉ: Němci opět sní o svých koloniích. Na obrazovce
Kovářová také navštívila takzvanou pankráckou sekyrárnu, kde byly za německé okupace popravováni lidé obvinění z protinacistické činnosti.
Setkání u rozhlasu
Prezident Václav Klaus, předseda Senátu Přemysl Sobotka, premiér Jan Fischer a další politici položili věnce u budovy Českého rozhlasu. Pietní vzpomínky se zúčastnila asi stovka lidí včetně pamětníků povstání, válečných veteránů i studentů.
PSALI JSME: Hitler a Stalin - dva osudy nevzdělaných venkovanů
Klaus v krátkém projevu zdůraznil, že hrdinství lidí, kteří se v Praze postavili nacistům, nijak nesnižuje to, že povstání přišlo až na samém sklonku války. Při zpětném pohledu by se podle prezidenta někomu mohlo zdát, že se Pražané chopili zbraní, až když už téměř o nic nešlo. "Není to tak. Dát v sázku svůj život, a padlých a zraněných nebylo málo, v posledních dnech a hodinách války, bylo obdivuhodné," řekl Klaus.
PSALI JSME: Klaus zahájil výstavu o "kamenném Masarykovi"
Také podle Fischera pražští povstalci zbořili mýtus, že Češi nikdy nebojovali. Česká svoboda a samostatnost podle něj v dějinách hodně stála na odvaze a vůli jednotlivců. "Často podstatně více než na politické vůli," řekl Fischer. O to více by si podle něj Češi měli odvahy lidí, kteří se totalitě postavili, vážit.
Foto: ČTK