<span>Politici se hádali</span> o americký radar

Domácí
25. 5. 2008 16:30
Živě se diskutovalo i mezi diváky.
Živě se diskutovalo i mezi diváky.

Otázky Václava Moravce.Ministr Alexandr Vondra z ODS pokládá za výhodnější, aby Česko uzavřelo smlouvy o radaru ještě před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Obává se totiž, že po odchodu současné administrativy George Bushe by už nemusela být dohoda s Washingtonem tak výhodná jako nyní. Řekl to v Otázkách Václava Moravce, které se vysílaly z vesnice Borovno nedaleko místa plánované základny. 

Američané by mohli třeba po Česku požadovat, aby se podílelo na nákladech na vybudování základny, soudí Vondra.

ČTĚTE TAKÉ: Radar: do politiků se pustili lidé z vesnic 

FOTOGALERII NAJDETE ZDE

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík by raději vyčkal do chvíle, než si Američané vyberou novou hlavu státu. Předpokládá nicméně, že ať už bude prezidentem USA kdokoliv, základní linie zahraniční politiky této světové supervelmoci se nezmění. "Ani při střídání vlád se nedělají kotrmelce," uvedl.

Radar už je projektem NATO

Místopředseda sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek uvedl, že česká vláda vystavuje občany vážnému riziku, když chce uzavřít s USA dvoustrannou smlouvu namísto toho, aby spoléhala na kolektivní obranu NATO. Apeloval na ni, aby smlouvy o radaru nepodepisovala. Zda ČSSD po případném návratu k moci dohodu s USA vypoví, je podle něj předčasná otázka.

Živě se diskutovalo i mezi diváky.Kabinet tvrdí, že po nedávném summitu aliance v Bukurešti radar už není bilaterální záležitostí Čechů a Američanů, ale společným projektem NATO. Vondra obvinil Zaorálka, že vytrhává informace z kontextu a cituje nepřesně. "Luboši, ty jsi takový doktor Cvach české politiky.... Naštěstí tě k operaci ještě nikdo nepustil," řekl místopředseda vlády Zaorálkovi v narážce na legendární seriálovou postavu lékaře.

Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf zase zpochybnil hrozby, kvůli kterým Američané protiraketový deštník budují. Skutečná bezpečnostní hrozba vychází z vlády, ze Strakovy akademie, míní.

Ratifikace smluv začne v srpnu

Zatímco hlavní česko-americká smlouva je už hotova, ve smlouvě SOFA zbývá vyřešit otázku daní, hotova má být během nadcházejících týdnů. V létě mají být obě smlouvy společně podepsány, v Praze je při té příležitosti očekávána i ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová.

Poté vládu čeká těžký boj v parlamentu. Ve dvousetčlenné sněmovně, kde má jen křehkou většinu 102 hlasů, totiž zatím smlouvy s Američany nemají dostatečnou podporu. Proti jsou totiž kromě levicové opozice i někteří zelení, váhá lidovec Ludvík Hovorka. Politici ČSSD a KSČM zatím marně žádají, aby o radaru rozhodli lidé v referendu. Zaorálek dnes připustil, že za současného rozložení sil není reálné plebiscit prosadit.

Proces ratifikace smluv se Spojenými státy o umístění amerického radaru v Brdech by mohl v českém parlamentu odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců. Vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že hlavní smlouvu o základně i doplňkovou dohodu SOFA o pobytu amerických vojáků na českém území by měly oba státy podepsat do polovina července.

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Kyberútok ochromil radnici v Uničově, úředníci byli bez sítí i telefonů

Domácí
4. 7. 2025

Do sobotní bitevní ukázky k 159. výročí bitvy na Chlumu se zapojí stovky lidí

Domácí
4. 7. 2025

Zahájení festivalu Karlovy Vary bude i vzpomínáním na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ