Ať žije kolektivizace, hlásal Zemanem oceněný Toman

Domácí
7. 11. 2015 12:45
Miroslav Toman (uprostřed) bok po boku s Milošem Jakešem (vpravo) na návštěvě v JZD Pochodeň ve Lhotě pod Libčany.
Miroslav Toman (uprostřed) bok po boku s Milošem Jakešem (vpravo) na návštěvě v JZD Pochodeň ve Lhotě pod Libčany.

Hledali jsme v archivu, jaká moudra pronášel před sametovou revolucí Miroslav Toman, komunistický ministr zemědělství a místopředseda vlády, který dostal od Miloše Zemana medaili Za zásluhy. Zeman tímto vyznamenáním v podstatě rehabilitoval předlistopadový režim.

Na pódiu pražského Paláce kultury sedí prezident Gustáv Husák, předseda federální vlády Lubomír Štrougal a s nimi předsednictvo ústředního výboru Komunistické strany Československa (KSČ). Je čtvrtek 29. listopadu 1984 a právě začíná X. sjezd Jednotných zemědělských družstev (JZD), která vznikala od počátků padesátých let násilnou kolektivizací. Mezi papaláši má své čestné místo i ministr výživy a zemědělství Miroslav Toman, teď ale zrovna hřímá do mikrofonu zahajovací projev. "Moudrá a cílená politika Komunistické strany Československa, s níž se ztotožnila celá naše společnost, nás přivedla za 35 let socialistické přestavby zemědělství k vysoké životní úrovni. Oceňuji práci průkopníků socialistického zemědělství," pěje Toman ódy na kolektivizaci před 2200 delegáty sjezdu. Tentýž Toman dostane záhy Řád práce od prezidenta Gustáva Husáka. A za 31 let medaili Za zásluhy od prezidenta Miloše Zemana.

Podnikatel a politik Miroslav Toman přebírá medaili od prezidenta Miloše Zemana.Násilná kolektivizace začala v roce 1949 a ještě v osmdesátých letech režim pod různými záminkami zabíral půdu posledním odbojným soukromým rolníkům. Kdo nechtěl do JZD vstoupit, končil často v kriminále a jeho rodina byla vystěhována do odlehlých končin republiky: Takto bylo jen do roku 1954 deportováno na dvacet tisíc členů selských rodin v rámci Akce Kulak. Násilně vytvořená družstva často vedli diletanti a vztah ke společnému majetku se projevoval především jeho hromadným rozkrádáním. Velkokapacitní hospodaření družstev měnilo tvář krajiny i obcí k nepoznání, úpadek venkova v osmdesátých letech třeba výmluvně zdokumentoval fotograf Jindřich Štreit. Kolektivizace postupně zdevalvovala i lidské vztahy a morálku, čímž vesnice trpí podnes.

Také Miroslav Toman byl přímým podílníkem zločinu, který z vlastníků půdy udělal námezdní zaměstnance, přičemž tuhle státní krádež odčinila až éra po sametové revoluci. Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) proto v tomto týdnu vydala ostrý nesouhlas s vyznamenáním Tomana: "Prezident republiky jedno z nejvyšších vyznamenání demokratického státu udělil člověku, který je ztělesněním toho nejhoršího bolševického marasmu, kariérismu, pokrytectví a lidského i ekonomického plundrování českého zemědělství a venkova."

Čtěte TÝDEN.* Proč Miloš Zeman vyznamenal spolupachatele zločinného komunistického režimu?

* Co si myslel Miroslav Toman o perestrojce?

Proč chtěl Toman ještě 31. října 1989 bránit ze všech sil budoucnost socialismu?

ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 9. LISTOPADU 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: ČTK , Šimánek Vít, Kalina Michal

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ