Plán partaje
Až vyhrajeme volby, zvýšíme daně, oznámila ČSSD
16.03.2013 12:57 Aktualizováno 16.03. 15:06
Sociální demokraté budou chtít po případném - a soudě dle přízni průzkumů nálad voličů očekávaném volebním vítězství zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Horní sazba jejich daně by měla činit 38 procent oproti současným 15 procentům a případné sedmiprocentní solidární dani. Firmám by ČSSD zvýšila daně z 19 na 21 procent a zavedla by druhou, třicetiprocentní sazbu daně pro velké finanční, energetické a telekomunikační firmy.
Anketa:
Jak hodnotíte dosavadních sedm let vlády pravice?
-
Dobře. 20 %
-
Průměrně. 15 %
-
Katastrofa. 66 %
"Naší vlajkovou lodí je nepochybně daň z příjmů fyzických osob," prohlásil prohlásil na sjezdu ČSSD její stínový ministr financí Jan Mládek. "Já bych tady chtěl potvrdit bez jakýchkoli pochybností, my prostě zavedeme progresivní daň fyzických osob s horní sazbou 38 procent z hrubé mzdy," slíbil. Současnou superhrubou mzdu chce zrušit. V případě zvýšení daně firmám řekl, že stížnosti na odliv peněz na dividendách jsou legitimní.
"Jsou to kroky, které nejsou pro ekonomiku příznivé, nicméně je to jeden ze způsobu řešení přetrvávajících fiskálních problémů," reagoval na plány ČSSD hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek. "V některých případech to může být více škodlivé, v některých méně," poznamenal. Zatímco zvýšení sazby daně z příjmů právnických osob z 19 na 21 procent by většina firem zvládla, není si naopak jistý, zda je správné zavádět zvláštní sazbu daně pro vybrané sektory ekonomiky. "Není jasné, proč by měly banky nebo telekomunikace být horší nebo lepší než firmy ze strojírenství a automobilového průmyslu," řekl Marek podle něhož je navíc navrhovaná sazba poměrně vysoká.
ČSSD chce také odložit fungování jednoho inkasního místa, kam plátci daní a dalších odvodů směřují veškeré platby. "To budeme muset odložit, protože jinak to skončí úplně stejně jako sKarty," řekl Mládek.
Prioritou strany podle něj bude i boj proti švarcsystému, tedy zaměstnávání lidí na živnostenský list místo pracovní smlouvy. Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že se nevybírají peníze na sociální pojištění. "Dospělo to tak daleko, že řada tzv. OSVČ (osob samostatně výdělečně činných), pokud se nic neudělá, tak ty jejich důchody budou minimální," varoval. "Takže my to vlastně uděláme v jejich zájmu," dodal.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka také naznačil, že by jedním z bodů volebního programu strany před parlamentními volbami mohla být opětovná snaha zavést v Česku registrační pokladny. Nevyloučil, že v boji s daňovými úniky by se strana mohla inspirovat také právě vznikajícím projektem slovenských sousedů. Premiér a předseda SD-Směr Robert Fico řekl, že jeho vláda chce obyvatele přimět k tomu, aby po obchodnících vyžadovali účtenky. S nimi by se pak mohli účastnit loterie o ceny.
"Podobně jako jiné země i Slovensko má velký problém s výběrem daní a daňovými podvody. Chceme motivovat lidi, aby vyžadovali platné účtenky. Měli jsme daňové kontroly v různých zařízeních a byli jsme šokováni, jaký je rozsah neplacení daní a poskytování služeb načerno, přestože na Slovensku na rozdíl od České republiky máme registrační pokladny," vysvětlil Fico.
Nápad s losováním účtenek podle něj pochází z Asie. Slovenské daňové úřady podle Fica nyní pracují na stanovení systému přijímání účtenek. "Nepůjde o loterii, že si někdo bude muset něco koupit nebo zaplatit nějaký tiket nebo los. Jen pošle v určité podobě (...) platnou účtenku do slosování," podotkl Fico. Losování by se mohlo konat v týdenním nebo dvoutýdenním intervalu. První cenou by mohlo být deset až 15 tisíc eur (zhruba 250 až 384 tisíc korun) a například jednou za měsíc osobní automobil. Losování by se mělo spustit už letos v září nebo říjnu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.