Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se neomluví za svá slova o tom, že poslanci Jan Bartošek (KDU-ČSL) a Ladislav Šincl (ČSSD) jsou pod vlivem hazardní lobby. Bartoškova loterijní novela podle něj pochází z loterijní asociace a otevřela by český trh zahraničním firmám. Bartošek se proti tomuto tvrzení ohradil, omluvu od Babiše očekává. K omluvě vyzval Babiše také premiér Bohuslav Sobotka (ČCSD), který si nemyslí, že by "takové nepodložené útoky" v koaličních řadách byly vhodné.
Babiš označil Bartoškovu předlohu za zmetek, ministerstvo ji podle něj dostalo v červnu od Asociace provozovatelů kurzových sázek jako pozměňovací návrh. Bartošek to odmítá, návrh, který leží ve Sněmovně od července, je prý jeho a měl směřovat k harmonizaci českého práva s evropským nebo zavedení seberegulačních prvků pro hráče. "Vypadá to, že v případě, že Andreji Babišovi dojdou věcné argumenty a případně marketingová mávátka, přijde řeč na splašky," uvedl místopředseda sněmovny.
Také Šincl, který měl s Babišem spory už dřív kolem návrhů o pojišťovnictví, jeho tvrzení odmítl. Sobotka uvedl, že podobné útoky, "které nemají s realitou nic společného", nejsou v koalici vhodné a kabinet by se měl soustředit na prosazování programu a plnění svých slibů.
Lidovci podle svého předsedy Pavla Bělobrádka nechtějí napjatou situaci dále eskalovat. "Já jsem přesvědčen, že to je otázka už nyní mravnosti jednotlivých aktérů. Když někoho napadnete, tak jsou dvě možnosti: dokážete, že vaše tvrzení jsou správná, nebo se omluvíte. Ale to už je věc morálky," poznamenal Bělobrádek na Babišovu adresu.
Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu. Měla by od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.
Novela se nelíbí protihazardním organizacím, protože prý neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Považují ji za zbytečnou, když není hotová celková legislativa. Náměstek brněnského primátora a dlouholetý odpůrce hazardu Matěj Hollan obvinil Babiše z bagatelizování dopadů hazardu.
Zástupci loterijního a herního průmyslu se pak shodují na tom, že vyšší zdanění hazardu, povede k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem totiž podle nich ukončí činnost.
Ve sněmovně už leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od roku 2017. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.