Babiš: Opustíme vládu, pokud koalice bude nadbíhat firmám

Domácí
22. 1. 2014 18:55
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Hnutí ANO nechce být součástí vládní koalice za každou cenu. Vadilo by mu například, kdyby partneři v kabinetu prosazovali zájmy soukromých subjektů. V rozhovoru pro ĆTK to uvedl předseda hnutí a majitel obří skupiny Agrofert Andrej Babiš. Vládní spolupráce s ČSSD a KDU-ČSL podle něj může být dobrá.

"Jediné slabé místo, které vidím, je, že my jako hnutí určitě budeme alergičtí na to, když budeme mít pocit, že naši koaliční partneři jsou řízeni nějakými neoficiálními zájmy podnikatelů a nějakých agentur," řekl Babiš. Majitel Agrofertu neřekl, jaké podnikatelské subjekty má na mysli.

"Nebudeme dělat nějakou politiku udržení se ve vládě za každou cenu," dodal předseda hnutí ANO. Kromě případného napojení ČSSD nebo lidovců na podnikatelské subjekty však nechtěl jmenovat další důvody, kvůli nimž by hnutí mohlo vládu opustit.

Prezident nový kabinet jmenuje zřejmě v polovině příštího týdne. Do té doby se chce sejít se všemi kandidáty na ministry. S Babišem jednal ve středu na Pražském hradě.

Miliardář je majitelem konsorcia Agrofert, do kterého patří potravinářské nebo chemické podniky. Kvůli tomu bude podle politických konkurentů jako budoucí ministr financí stále ve střetu zájmů.

Babiš v pondělí podepsal vlastní výpověď z managementu společnosti. Všechny orgány firmy opustil k úternímu datu. Podle obchodního rejstříku byl Babiš v orgánech sedmi firem a Nadace Agrofert Holding, mimo jiné jako předseda představenstva Agrofertu a společností Kostelecké maso uzeniny, Profrost či AGF Media. Babiš chce nyní zůstat pouze v nadaci.

Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler

Další čtení

Andrej Babiš

Babiš chce vyšachovat prezidenta ze summitu NATO. Prý pojede s Macinkou

Domácí
18. 3. 2026
Prezentace aktuálních témat k projektu nové multifunkční hokejové arény v Pardubicích (MHAP). Vystoupí: Petr Dědek, investor projektu, majitel skupiny D+D GROUP (součástí skupiny je MHAP), Patrik Melka, finanční ředitel D+D GROUP a MHAP.

Stavba pardubické arény pro 22 300 lidí začne letos. Bude stát 12,5 miliard

Domácí
Aktualizováno: 18. 3. 2026 20:43
Protipěchotní minu a protipancéřový náboj přinesl na policii muž z Písecka. Policisté vyzývají veřejnost, aby s municí nikdy nemanipulovala.

Bývalý voják z Písecka přinesl na policii historickou munici

Domácí
18. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ