Výroční zprávy stran
Berdych dvakrát jinak. ODS chybně účtovala tenistovy dary
12.04.2011 06:30 Původní zpráva
Špatný stav financování politických stran v Česku dokazují také dokumenty, které podle zákona musejí partaje každoročně zveřejnit. Ani největší strany nejsou schopny přesně dokladovat, jak k financím přišly. Každá musí podrobně popsat, jak nakládala se státními a soukromými penězi, ve výroční zprávě - a ty jsou plné chyb.
On-line deník TÝDEN.CZ již v pondělí zveřejnil, že Věci veřejné přijaly od svého poslance a sponzora Michala Babáka více než dva miliony korun, přitom milion politik předal podle stranou doložených smluv do stranické pokladny v hotovosti, což je podle zákona o praní špinavých peněz nepřípustné.
Problémy mají i další známá uskupení. Například TOP 09 chybí doklady na více než půl milionu korun. Strana nedodala tři smlouvy, jež by dokazovaly, že peníze skutečně získala od sponzorů, které uvádí.
Kolik kdo dal a kdy vlastně?
Nepřesné informace dává také ODS. Ta ve své výroční zprávě nedokáže přesně vyčíslit, jak velký sponzorský dar jí například věnoval její poslanec Michal Doktor nebo tenista Tomáš Berdych. Jednou je to 40 tisíc a podruhé 40 korun, u tenisty jde o dva a půl milionu korun, ale jednou je suma o 520 korun nižší, na jiném místě zase vyšší.
Deset smluv se sponzory navíc strana ani neopatřila datem, kdy byly podepsány, a některé uzavřela rok i více předtím, než údajně peníze převzala. Například s loterijní společností Synot se podle smlouvy dohodla na finančním daru v roce 2009, ale další dokumenty ukazují, že peníze vykázala až v loňském roce.
Další nesrovnalosti mají i ČSSD nebo Zemanovci. Zatímco výroční zpráva ČSSD zapomněla identifikovat jednoho ze sponzorů, takže by správně měla celý dar vrátit, partaj expředsedy ČSSD Miloše Zemana nemá datum na smlouvě se statisícovým sponzorem a další dar 230 tisíc korun vykazuje předčasně. Podle smlouvy ho totiž dostane až v roce 2100. Strana svobodných občanů doložila do sněmovny pouze neověřené kopie všech smluv se sponzory i zprávy auditora namísto originálů.
Zprávy navíc podala v termínu pouze větší polovina registrovaných stran, 96 ze 178. Dokumenty se bude zabývat kontrolní výbor. Stranám, které nebudou mít zprávy kompletní, hrozí, že nedostanou státní příspěvky za mandáty. Ale předtím mají několik týdnů na to, aby si nedostatky opravily. Loni ovšem museli peníze oželet kvůli problémům se zprávou například Starostové a nezávislí (STAN), kteří se dostali do sněmovny společně s TOP 09. Nejtěžší sankci, návrh na pozastavení činnosti nebo až rozpuštění strany, využívá sněmovna až ve chvíli, kdy strana své zprávy několik let po sobě vůbec neodevzdá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.