Britové o českých volbách: test liberalismu i západní orientace

Domácí
25. 1. 2018 20:22
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Britský tisk se v posledních dnech zabýval blížícím se druhým kolem prezidentských voleb v České republice sporadicky. Z významných deníků jim věnoval větší pozornost ekonomický list Financial Times (FT) v komentáři s titulkem Liberalismus čelí v českých volbách další velké zkoušce. Nadnárodní tisková agentura Reuters s hlavním sídlem v Londýně tento týden poznamenala, že proevropský akademik Jiří Drahoš má v souboji o Pražský hrad dobrou šanci dostat od moci stávajícího prezidenta Miloše Zemana, kterého označila za muže se zálibou v alkoholu, napadajícího elity, užívajícího obhroublého jazyka a prosazujícího přátelštější vztahy s Ruskem.

Deník Financial Times se domnívá, že výsledek druhého kola volby české hlavy státu poskytne poučení demokraciím všude ve světě. Zeman podle FT projevuje "protiimigrantské, protiislámské, euroskeptické a proruské tendence podobné těm, které projevuje krajní pravice a konzervativně nacionalističtí politici jinde ve střední Evropě". Drahoše pak deník charakterizuje jako liberálního intelektuála sympatizujícího s "internacionalistickými hodnotami EU".

FT píše, že Zeman v prvním kole těžil z podpory staršího, chudšího a méně vzdělaného obyvatelstva v menších městech a na venkově, zatímco Drahoš ovládl Prahu s jejími mladými a vzdělanými voliči. Podobné rozdělení společnosti se podle listu projevilo v poslední době také v různých volbách v Polsku, v Maďarsku a v Rakousku.

"Tyto čtyři středoevropské příklady naznačují, že měl pravdu francouzský prezident Emmanuel Macron, když v roce 2016 konstatoval, že občané demokratických států jsou dnes rozděleni na dva téměř stejně velké tábory podporovatelů otevřené společnosti a uzavřené společnosti. Toto rozdělení bylo podstatou francouzských prezidentských voleb a ovlivnilo také hlasování o brexitu a vítězství Donalda Trumpa v USA," domnívá se FT.

Agentura Reuters se v úterý podrobněji zaobírala osobnostními profily obou prezidentských kandidátů. "Jiří Drahoš je zarytě proevropský v jednom z nejvíce euroskeptických členských států EU, a přesto svádí vyrovnaný souboj o vítězství v českých prezidentských volbách," napsala agentura.

Uhlazeně hovořící Drahoš však podle Reuters musí překonat podezření voličů, že je příliš měkký vůči imigraci, a také skutečnost, že je poměrně málo známý. Spojuje však prý liberální voliče s těmi, kteří jsou celkově nespokojeni s "těžkou váhou postkomunistické politiky v České republice" Zemanem, kterého agentura líčí také jako "muže se zálibou v alkoholu, útočícího na elitu a používajícího na veřejnosti obhroublý slovník". Kromě toho je podle agentury Zeman podporovatelem "přátelštějších vztahů s mocností, která ovládala střední Evropu během studené války: s Ruskem".

Reuters vidí také podobnost českých prezidentských voleb s těmi slovenskými a rakouskými, v nichž zvítězili proevropský Andrej Kiska, potažmo Alexander Van der Bellen.

Britský deník The Daily Express před několika dny napsal, že Evropská unie se obává vyrovnaného souboje "euroskeptika", jak označuje Zemana, s probruselským kandidátem Drahošem. "Ale Jiří Drahoš, akademik, jenž slibuje lepší vztahy s EU prostřednictvím těsnější integrace, by mohl Zemana sesadit z trůnu", píše Express a dodává, že volby jsou považovány za "referendum o Zemanovi".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Grónsko - ilustrační foto

Opozice společně vyjádřila podporu Grónsku a Dánsku před Trumpem

Domácí
21. 1. 2026
ilustrační foto

Liberec zájemcům rozdává polystyrenové boudy pro toulavé kočky

Domácí
21. 1. 2026
ilustrační foto

Nový Dvorecký most prošel zatěžkávací zkouškou. Najely na něj náklaďáky

Domácí
21. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ