Čeští europoslanci mají šestou nejhorší docházku

Domácí
29. 11. 2011 18:30
Čeští europoslanci za sebou mají polovinu pětiletého mandátu. Přílišnou aktivitou ale neoplývají.
Čeští europoslanci za sebou mají polovinu pětiletého mandátu. Přílišnou aktivitou ale neoplývají.

Čeští europoslanci za sebou mají polovinu pětiletého mandátu. Vynikajícími výsledky se však pochlubit nemohou. Do práce, za kterou pobírají statisíce korun měsíčně, totiž často nechodí. Proč? Docházka o ničem nevypovídá, pracujeme, brání se největší absentéři.

Nelichotivé vysvědčení vystavila českým zástupcům v Evropském parlamentu nezávislá organizace VoteWatch, která monitoruje účast na zasedáních, hlasování a aktivitu europoslanců. V docházce Češi obsadili až dvaadvacáté místo ze sedmadvaceti zemí. A v poslední třetině žebříčků, na které jako první upozornila Česká televize, jsou i v předkládání zpráv či pozměňovacích návrhů k evropským zákonům.

Absentérům na jednání Evropského parlamentu s přehledem "kraluje" sociální demokrat Jiří Havel, v závěsu za ním jsou dva europoslanci za ODS Miroslav Ouzký a Milan Cabrnoch (oba také známí kvůli takzvané kauze IZIP). Havel, který se hájí zdravotními problémy, dorazil na pouhou polovinu zasedání, Ouzký s Cabrnochem zhruba na tři čtvrtiny.

Nejhorší docházku má z českých europoslanců sociální demokrat Jiří Havel. Prý kvůli nemoci.Důvod? "Pouhou statistiku docházky na plenární zasedání Evropského parlamentu nelze pokládat za objektivní měřítko skutečné práce poslance," ohradil se proti nelichotivým číslům Cabrnoch s tím, že se angažuje hned ve dvou parlamentních výborech a předsedá delegaci pro spolupráci s parlamenty zemí jižního Kavkazu. Přičemž pracovní setkání se často konají přímo tam.

A podobně mluvil i Ouzký. "Velmi důležitým ukazatelem je samotná aktivita europoslance, což z docházky, která může znamenat lidové odsedět si to, nepoznáte," napsal v reakci on-line deníku TÝDEN.CZ. A skutečně: europoslanec za ČSSD Robert Dušek je sice v docházce na opačné straně žebříčku - na rozdíl od Ouzkého, který je šéfem tamních ódéesáků -, ale na svém kontě nemá kromě padesátky krátkých prohlášení nic jiného.

Užitečnost europoslanců se zkrátka měří těžko. Být na místě se však vyplatí. "Věci se v Evropském parlamentu sice dojednávají v zákulisí, tak jako v jiných parlamentech, ale to zákulisí je v budovách EP, takže základní podmínkou účasti v zákulisí EP je přítomnost v parlamentu, tedy dobrá docházka. Kdo chvíli stojí dál, již stojí opodál," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ europoslanec za ODS Edvard Kožušník, který se může pochlubit takřka 98procentní účastí i dalšími aktivitami v EP.

Hrubý měsíční plat europoslance činí v přepočtu 190 tisíc korun. Kromě toho však zákonodárci dostávají ještě statisíce na dopravu, ubytování či asistenty. Příští volby do Evropského parlamentu budou na jaře 2014. 

Autor: - val -Foto: archiv , Lucie Pařízková

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ