ČSSD bude v případě nástupu do vlády jednat s církvemi o redukci finanční části majetkového vyrovnání. Projednání vládního návrhu církevních restitucí ve sněmovně nyní nejsilnější opoziční strana hodlá ztížit tak, aby byl po předpokládaném senátním vetu definitivně sněmovnou přijímán až v září.
Závěrečné hlasování o vládním návrhu by se navíc podle názoru ČSSD mělo odehrát "po jménech", každý poslanec by tedy musel vstát a říci, zda je pro návrh, či proti návrhu. "My jsme pro to, aby bylo jasné, kteří poslanci a poslankyně ponesou morální a politickou odpovědnost, pokud dojde k prolomení restituční hranice," vysvětlil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
Církve by podle vládního návrhu, který je na pořadu schůze, měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během třiceti let. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.
Sobotka poznamenal, že podle jeho názoru možnému dalšímu jednání s církvemi podléhá právě ona finanční kompenzace. "Tam si myslím, že by naše vláda mohla zahájit jednání s církvemi ve smyslu redukce této platby," řekl šéf opoziční strany. ČSSD její nynější výši pokládá za nepřiměřenou, žádný jiný restituent prý totiž "podobně velkorysé" finanční vyrovnání nezískal. S návrhem nyní podle průzkumů nesouhlasí velká část veřejnosti.
Materiál na dlouhé projevy
"Argumentů proti je tolik, že nemusíme plánovat žádné dlouhé projevy," poznamenal k vystupování opozičních poslanců na schůzi sněmovny šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Opoziční poslanci budou podle něj "aktivně vystupovat". Vedení ČSSD už vyzvalo poslance a senátory, aby restituce nepodpořili, takový postoj by se měl stát pro zákonodárce strany závazným.
ČSSD chce jednání blokovat v jiných časech než ve středu a v pátek od 9.00 do 14.00, tedy časech vyčleněných pro jednání o návrzích ve třetím čtení. Opozice už dvakrát vetovala návrhy na projednávání bodu v jiném čase. "Od tohoto veta nehodláme ustoupit," zdůraznil Tejc. Jedinou možností prý je rozhodnutí, že o zákonu se bude hlasovat nejdříve v červenci. Po očekávaném vrácení Senátem by se pak nové hlasování sněmovny mělo odehrát 4. či 5. září. ČSSD chce prý získat čas pro diskuse s koaličními poslanci, ale také umožnit veřejnosti na konci prázdnin navštívit tyto poslance a říci jim svůj názor.