S blížícími se krajskými volbami se začínají obě největší strany předhánět v prohlášeních, čí regionální vlády by znamenaly větší pohromu. Občanští i sociální demokraté se proto zařekli, že spolu už napříště koalice uzavírat v žádném případě nebudou.
V současnosti tyto dvě strany vládnou v Ústeckém a Jihočeském kraji a v dalších dvou regionech jsou zastoupeny ještě s lidovci.
Premiér a šéf ODS Petr Nečas při představování lídrů do krajských voleb příznivcům své strany slíbil, že se občanští demokraté budou snažit spolupracovat se stranami od středu doprava. Sociálním demokratům pak vzkázal, že ODS bude chtít prosazovat na regionální úrovni stejná úsporná opatření, jaká zavádí vláda.
V pondělí přitvrdil i předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. On-line deníku TÝDEN.CZ sdělil: "ODS má ve většině regionů velmi špatnou pověst. Je řízena klientelistickými kmotrovskými strukturami a jejím cílem je privatizace veřejných služeb." Po krajských volbách bude podle svých slov proto usilovat, "aby ČSSD hledala v regionech jiné partnery, a to včetně Ústeckého a Jihočeského kraje".
Nečas poodhalil karty
Nečas v pondělí poodhalil volební strategii ODS. Jednak se podle očekávání pustil do stíhaného bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, dále varoval před koalicemi ČSSD s komunisty, jejichž "agresivita" podle předsedy ODS stoupá. Třetím argumentem občanských demokratů je slib zastavit zadlužování krajů.
Sociální demokracie chce podle Sobotky v krajích vládnout s takovými stranami, jako jsou lidovci. Spolupráci s komunisty však nevyloučil. Předseda ČSSD zdůrazňuje, že jeho strana v krajích zabránila privatizaci veřejných služeb.
Šéf Asociace krajů a první místopředseda ČSSD Michal Hašek nedávno prohlásil, že sociální demokraté musejí vyhlásit nelítostnou válku korupčníkům včetně těch, kteří jsou či byli jako Rath v sociální demokracii.
Po volbách následují námluvy
Navzdory těmto silným prohlášením však v regionech vládne především "byznys" a vše je pak zpravidla jinak.
Připomeňme poslední volby do zastupitelstev krajů a obcí, kdy proti sobě ODS a ČSSD podobně ostře vystupovaly, zvláště v Praze. Přitom v listopadu 2010 se na pražské vinohradské gynekologii upekla dohoda, která symbolizovala příchod zásadních změn v životě velkých politických stran. Doba, kdy jejich tvář určovali především jejich předsedové, případně kolektivní vedení, byla v tu chvíli nenávratně pryč. V Praze totiž vznikla natruc Nečasovi modrooranžová koalice, která však o rok později skončila.
Naproti tomu v Brně koalice ODS a sociální demokracie funguje dosud. Občanští demokraté přijali nabídku vítězných socialistů, schválil ji klub zastupitelů ODS i oblastní výkonná rada strany. Primátorem zůstal Roman Onderka z ČSSD.
I z těchto důvodů je proto třeba brát současnou předvolební agitku ODS i ČSSD s velkým nadhledem.
Kdo vládne v krajích |
Středočeský: ČSSD + tichá podpora KSČM Jihočeský: ČSSD + ODS Plzeňský: ČSSD + tichá podpora KSČM Karlovarský: ČSSD + KSČM + Doktoři za uzdravení společnosti Ústecký: ČSSD + ODS Liberecký: ČSSD + SOS Královéhradecký: ČSSD + KDU-ČSL + SNK-ED Pardubický: ČSSD + Koalice pro Pardubický kraj Vysočina: ČSSD + tichá podpora KSČM Jihomoravský: ČSSD + KDU-ČSL Olomoucký: ČSSD + ODS + KDU-ČSL Zlínský: ČSSD + ODS + KDU-ČSL Moravskoslezský: ČSSD + KSČM |