ČSSD: Nechceme tě ve sněmovně. Paroubek: Neodejdu

Domácí
15. 10. 2011 11:35
Jiří Paroubek teď leží sociální demokratům v žaludku.
Jiří Paroubek teď leží sociální demokratům v žaludku.

Ústřední výkonný výbor ČSSD jednomyslně vyzval expředsedu strany Jiřího Paroubka a jeho kolegu z nově založené strany Národní socialisté - levice 21. století Jiřího Šlégra, aby se vzdali poslaneckého mandátu. ÚVV ČSSD, který je nejvyšším orgánem strany mezi sjezdy, tak vyslyšel návrh předsedy strany Bohuslava Sobotky. Výzva je však pouze politickým krokem, ČSSD nemá žádnou možnost, jak své někdejší členy k odchodu ze sněmovny donutit. Paroubek výzvu odmítl.

Anketa:

Měl by Jiří Paroubek po odchodu z ČSSD složit poslanecký mandát?

Sobotka výzvu k odchodu Paroubka a Šlégra zdůvodnil tím, že oba poslanci byli do sněmovny zvoleni za ČSSD, kterou z vlastní vůle opustili. Zopakoval, že Paroubkovu odchodu ze strany se údajně nedalo zabránit. "Osobní ambice vedou často k iracionálním rozhodnutím," poznamenal lídr ČSSD.

"Postupujeme stejně, jako dříve postupovala ČSSD, když byl předsedou pan Paroubek a někteří poslanci odešli nebo byli vyloučeni z ČSSD," řekl Sobotka. Paroubek dříve k odchodu ze sněmovny vyzýval "přeběhlíky" Miloše Melčáka a Michala Pohanku, kteří po volbách v roce 2006 podpořili vznik vlády Mirka Topolánka. Podle Sobotky je nyní situace obdobná a Paroubek se Šlégrem si zprivatizovali své mandáty.

"Tuto variantu jsem několikrát veřejně odmítl, mimo jiné proto, že jsem přesvědčen, že preferenční hlasy, které jsem společně s Jiřím Šlégrem dostal, pozitivně ovlivnily celkový výsledek ČSSD ve volbách," uvedl Paroubek. Sobotkův výrok o iracionálních osobních ambicích označil za naprosto absurdní.

"Rok jsem trpělivě poukazoval na to, jak se ČSSD vzdaluje svým slibům a programu, jak v ní získávají moc politici, kteří jsou podezřelí z mafiánských praktik," napsal bývalý předseda ČSSD. Dodal, že Sobotka by měl k rezignaci vyzvat spíše Petra Jakubce, Jaroslava Foldynu, Romana Housku a Arno Fišeru, tedy představitele ústecké sociální demokracie.

ÚVV také také zvolil dva nové členy předsednictva ČSSD. Stali se jimi někdejší ministr zahraničí Jan Kohout a ostravský primátor Petr Kajnar. Poměr sil v klíčovém orgánu ČSSD mezi příznivci Sobotky a prvního místopředsedy strany Michala Haška to ale zřejmě nezmění a zůstane i nadále vyrovnaný.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Sobotka: Paroubek nás neohrozí, pokud zůstaneme jednotní

Sobotka spolustraníkům řekl, že Paroubkova strana ČSSD neohrozí, pokud ovšem sociální demokracie nebude dělat chyby. V této souvislosti vyčetl svým vnitrostranickým oponentům, že stranu poškozují nejednotnou komunikací směrem k veřejnosti. Lídři ČSSD podle něj musí mít jednotné postoje a nemohou vydávat separátní stanoviska. Nejednotnost je podle Sobotky luxusem, který si strana nemůže rok před krajskými a senátními volbami dovolit.

Sobotka v této souvislosti znovu pokáral hejtmana moravskoslezského kraje Jaroslava Palase za privatizaci nemocnice v Novém Jičíně. Doufá prý, že to byl exces, který se v dalším kraji nepřipravuje. Ujištění, že tomu tak bude, prý od ostatních sociálně demokratických hejtmanů dostal. Někteří hejtmani ČSSD ale dosud privatizace nemocnic tak razantně neodmítali.

Palas privatizaci v Novém Jičíně už dříve obhajoval tím, že nemocnice byla před krachem a nebyla jiná cesta k její záchraně. Podle Sobotky je ale závazkem ČSSD udržet co nejširší veřejnou zdravotní péči v krajích, byť to může znamenat "bolestivé zásahy" do krajského hospodaření. Před privatizací krajských nemocnic včetně dlouhodobých pronájmů na jednání ÚVV varoval také stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Sobotka také slíbil, že ČSSD podpoří zavedení přímé volby prezidenta. Na dotaz, zda by se ČSSD mohla přiklonit k vládnímu návrhu zákona o přímé volbě, odpověděl, že strana trvale přímou volbu podporuje, až do konce jednání však prý bude usilovat o zpřesnění některých ustanovení týkajících se postavení prezidenta.

ÚVV také rozhodl o výrazném zvýšení stranických členských příspěvků, ty by měly být ročně 300 korun místo nynějších 60. Senioři budou za členství v ČSSD platit 100 korun.

Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ