Poslanci si narýsovali program pro svoji úplně poslední schůzi před volbami. Bude krátký, protože předvolební kampaň zaměstnává většinu z nich na plný úvazek. Schůze sněmovny, která obvykle trvá tři týdny, se má tentokrát smrsknout na pouhé čtyři dny.
Vedení sněmovny se rozhodlo navrhnout do programu jen to nejnutnější, co by mohla dolní komora ještě dokončit. V součtu je to pouhých 28 bodů, tedy asi sedm na den. Ovšem z toho je jen menší část zákonů. Zbytek tvoří různé smlouvy a přes poledne, aby se poslanci příliš nezdržovali, budou volit do rady České rozhlasu, televize a Nejvyššího kontrolního úřadu.
ČTĚTE TAKÉ: Melčák: Zkrácení období jen při ohrožení státu
"Chceme, aby sněmovna splnila, co si naplánuje. Vybrat ze 180 věcí něco, co by se dalo projednat během tří čtyř dnů, není jednoduché," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). I přes skromný program hrozí, že většinu času politici stráví v záři televizních kamer předvolebními debatami a na zákony ani nedojde, anebo se schůze protáhne do dalšího týdne.
"Ano, i to je možné. Pokud se dva dny bude diskutovat, schůzi bychom museli prodloužit. Ale není možné v tom poslancům zabránit, mohu jen apelovat na předsedy klubů, aby jim domluvili," řekl šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD).
Poslanci by se měli například pokusit prolomit veto prezidenta a zavést šrotovné nebo prosadit konec zdravotnických poplatků. Platit by mohl začít i zákon, který vyhlásí národní park České Švýcarsko, osvobodí ředitele škol od majetkových přiznání nebo umožní studentům zaplatit si školné či učebnice ze stavebního spoření. Poslanci se pokusí schválit i normu, která zavádí mýtné pro nákladní vozy nad 3,5 tuny.
ČTĚTE TAKÉ: Odhadujeme: kdo zasedne v příští sněmovně
Těsně před začátkem schůze si ještě mohou přidat práci, pokud si do programu schválí další body. "Nakonec se může stát, že budeme jednat o stovce či dvou bodů," připouští Vlček, který se sám pokusit přidat na program minimálně jeden "svůj" zákon. "Politicky citlivé věci schválit pofiderní většinou tak, aby to nová sněmovna zase předělávala, by nebylo dobré. Není to lenost, sněmovně není špatně. Ale je to spíš výraz úcty k těm, co přijdou," míní ale Kasal.
Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda