Děkanka hájí Chládkovu práci: 58 normostran bylo tehdy v pořádku

Domácí
16. 5. 2014 17:18
Rigorózní práce ministra Chládka odpovídala tehdejším normám, prohlásila děkanka.
Rigorózní práce ministra Chládka odpovídala tehdejším normám, prohlásila děkanka.

Rigorózní práce současného ministra školství Marcela Chládka (ČSSD), kterou v roce 2006 obhájil na Katedře andragogiky a personálního řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, odpovídala tehdejším požadavkům. V reakci na dnešní informace Lidových novin o údajně nevalné kvalitě a příliš malém rozsahu Chládkovy práce to sdělila děkanka této fakulty Mirjam Friedová. Od té doby se prý nároky zvýšily.

Lidové noviny upozornily na to, že Chládkova rigorózní práce na téma Podnikání v dalším vzdělávání má rozsah pouhých 58 normostran. Navíc prý neodpovídá akademickým nárokům a v současné době by podle listu nebyla připuštěna ani k bakalářské obhajobě. Ministr školství, který díky této práci získal titul PhDr., kritiku odmítl.

K žádnému pochybení tehdy nedošlo ani podle současného vedení Filozofické fakulty UK. "Podoba rigorózní práce Marcela Chládka a její rozsah splňovaly nároky kladené tehdy na rigorózní práce, celý průběh rigorózního řízení se řídil tehdy platnými zákony a vnitřními předpisy univerzity," uvedla děkanka v prohlášení, pod nímž je podepsán i rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima.

Ze současného pohledu však může tato práce působit nekvalitně, protože požadavky se za osm let, které od Chládkovy obhajoby uplynuly, výrazně změnily. "V průběhu let se postupně nároky na diplomové, rigorózní i disertační práce výrazně zvyšují," doplnila Friedová.

Vedení fakulty v prohlášení upozornilo, že v letech 1999 až 2008 rigorózní řád neurčoval minimální rozsah práce. Až od roku 2010 musí být napsána alespoň na 100 normostran.

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmik

Další čtení

Soud vyměřil kvůli podvodům s řidičskými průkazy ve Varnsdorfu nepodmíněné tresty

Domácí
18. 7. 2025
ilustrační foto

Motorkář ujížděl policii. Vjel na letiště, zastavil provoz a prorazil plot

Domácí
Aktualizováno: 18. 7. 2025 17:00
ilustrační foto

Muž chtěl podat trestní oznámení na vládu, jinak zabije děti. Zranil policistu

Domácí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ