"Dientsbierovo" referendum: 250 tisíc podpisů a 25procentní účast

Domácí
10. 9. 2014 10:59
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

K vyhlášení referenda má být zapotřebí petice podepsaná nejméně 250 tisíc občany. Referendum bude platné, pokud se ho zúčastní alespoň čtvrtina oprávněných hlasujících. Vyplývá to z návrhu ústavního zákona, který ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) v úterý rozeslal do připomínkového řízení.  Změny by měly být účinné od ledna 2016.

Návrh zákona stanoví, že v referendu lze rozhodnout o "zásadních věcech vnitřní nebo zahraniční politiky státu". Zároveň vypočítává, o jakých otázkách tímto způsobem rozhodovat nelze. Týká se to mimo jiné změn podstatných náležitostí demokratického právního státu, tedy třeba zavedení trestu smrti. Rozhodovat takto nepůjde například také o změně státních hranic, o státním rozpočtu, o ustanovení jednotlivých osob do funkcí či o jejich odvolání. Referendem také nebude možné schválit návrh zákona.

"Neměli bychom nahradit zastupitelskou demokracii přímou demokracií, ale na druhou stranu je v některých mimořádných případech potřebné dát lidem toto právo," shrnul význam referenda Dienstbier.

Připomněl, že už od přijetí současné Ústavy se počítá s tím, že se může stanovit, kdy lid vykonává moc přímo. Tato část Ústavy však doposud nebyla naplněna. "V tuto chvíli je situace nejpříznivější, protože naprostá většina sněmovních a senátních stran deklaruje podporu zákonu o referendu. Vůle schválit takovýto zákon tady je," uvedl. Tradičně rezervovaně se k referendu staví ODS, podle Dienstbiera ale nyní není tak silná, aby mohla přijetí ústavního zákona o referendu zabránit.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal

Další čtení

Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ