Někdejší poslanci Roman Váňa (ČSSD), Jan Klán (KSČM) a Josef Uhlík (KDU-ČSL) se od práce v zákonodárném sboru příliš nevzdálí. Byť ve sněmovních volbách neuspěli, nově budou působit jako asistenti poslanců. Angažovali je zejména kvůli tomu, že chtějí využít jejich zkušeností.
Bývalý předseda bezpečnostního výboru Váňa bude spolupracovat s novým poslancem ČSSD Antonínem Staňkem. "Předám mu své know-how, to je zadání do začátku," řekl Váňa, jenž byl lídrem sociálnědemokratické kandidátky v Olomouckém kraji. Olomoucký primátor Staněk ho přeskočil díky přednostním hlasům ze třetího místa listiny. Váňa zdůraznil, že bude pro Staňka pracovat na nejnižší možný úvazek. "Tisícovka měsíčně mě opravdu neuživí," podotkl. Staněk řekl, že spolupráce se bude týkat bezpečnostních zákonů, zejména ohledně obecní policie a veřejného pořádku.
Klán neobhájil poslanecký mandát ze třetího místa středočeské kandidátky KSČM. Poslaneckou pozici v kraji znovu získali za tuto stranu Stanislav Grospič a Miloslava Vostrá. Nyní bude Klán jedním z jejích asistentů. "Chci využít zkušeností, které pan Klán získal svojí prací ve výboru pro veřejnou správu i jako poslanec ve volebním kraji," sdělila Vostrá.
Uhlíka, který neúspěšně kandidoval ze třetího místa jihomoravské lidovecké kandidátky, angažoval někdejší předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Uhlík je podle něho poctivý a pracovitý člověk a velmi zkušený politik. "Těžko bych našel lepší vizitku," řekl Mihola. Považuje si toho, že Uhlík jeho nabídku přijal. "Je škoda, že lidé jako on nejsou přímo ve sněmovně jako poslanci," podotkl Mihola.
Poslanci dostávají na asistenty 45 tisíc korun měsíčně. Pokud jich mají více, částku mezi ně rozdělují. Jména asistentů Sněmovna zveřejňuje na svém webu v sekci, v níž se nacházejí vizitky jednotlivých poslanců. Mnozí nově zvolení zákonodárci podle těchto informací ještě spolupracovníky nemají.