Hejtmankou Karlovarského kraje je Vildumetzová z ANO

Domácí
22. 11. 2016 12:18
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Hejtmankou Karlovarského kraje se stala Jana Vildumetzová (ANO). Zvolilo ji 31 krajských zastupitelů ze 45. ANO bude v kraji vládnout v koalici s ODS, Hnutím nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráty a SPO. Koalice má 24 hlasů, takže novou hejtmanku podpořili i někteří zastupitelé z opozičních stran.

Pro Vildumetzovou hlasovali i komunisté kromě Pavla Hojdy. Hlas dostala i od Pavla Čekana (ČSSD) a od obou zastupitelů za SPD. Naopak z řad koaličních zastupitelů nedostala hlas od Tomáše Lindy z ODS.

"Mojí ambicí je, aby byl náš kraj více vidět a lépe se prosadil. Jsme kraj s nejmenším počtem obyvatel, ale to neznamená, že musíme přijít poslední na řadu například při jednání na ministerstvech," řekla po svém zvolení Vildumetzová.

Zastupitelé také schválili devítičlennou radu, v níž budou všichni členové rady uvolnění. Rada bude mít čtyři náměstky. Uvolněný bude navíc i jeden zastupitel. Nové vedení kraje tak bude mít deset placených funkcí.

Z vedení Karlovarského kraje odchází po 16 letech ČSSD. Ta byla od počátku vzniku krajů součástí krajské koalice. Před čtyřmi lety vytvořila koalici s tehdy vítěznou KSČM, ale partnerství se po dvou letech rozpadlo a kraj poté řídila široká koalice ČSSD, HNHRM, ODS a TOP 09 + STAN.

ČSSD usilovala po volbách o vytvoření podobně široké koalice jen s Piráty navíc. Tento projekt podporovalo i hnutí STAN. "Z našeho pohledu je nešťastné, že vznikl tento formát koalice. Konstantně jsme nabízeli půdorys širší, který by byl pro kraj stabilnější. Z toho důvodu STAN nepodpoří formát koalice, jak by navržen," řekl lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek (KOA).

Volby v Karlovarském kraji vyhrálo v říjnu hnutí ANO, které získalo 13 mandátů ze 45 mandátů. Za ním skončila ČSSD s osmi mandáty a KSČM s šesti zastupiteli. Čtvrté hnutí STAN s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09 obsadí v zastupitelstvu pět křesel, ODS čtyři křesla. HNHRM, Piráti a koalice SPO-SPD mají po třech zastupitelích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kubeš Slavomír

Další čtení

Výroba masa v Česku stoupá. Nejvíc vepřového a kuřecího

Domácí
13. 5. 2025
Rudoarmějec stojí náhle na Z

Rudoarmějec v Přerově má pod nohama zase zetko. Výraz vzdoru za Ukrajinu

Domácí
13. 5. 2025
Starý, ale hezký historický trolejbus ve Zlíně

Zlín vytáhl historické trolejbusy. Zájem byl obrovský, svezly se tisíce lidí

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ