ODS v. vyšší DPH
Horké jednání sněmovny: kapři si rybník nevypustí
04.09.2012 06:25 Analýza
Schůze sněmovny, která začíná dnes po obědě, rozhodne o osudu vlády Petra Nečase (ODS). Čeká ho ostřelování nejen z opozičních řad, ale - a to je pro něj mnohem důležitější - i od stranických "podřízených". Podle dostupných informací jej nejspíš řádně vykoupou, ale kabinet padnout nenechají.
Ve hře jsou dva klíčové zákony: takzvaný reformní balík počítající s růstem DPH na 15 a 21 procent a církevní restituce. Obě normy vetoval Senát ovládaný sociální demokracií, takže koalice k jeho přehlasování bude potřebovat nejméně 101 z celkem 200 poslanců.
Sněmovní matematika je jednoduchá. Tři koaliční strany mají v dolní parlamentní komoře jistou stovku hlasů. Svůj souhlas s oběma normami však již přislíbil véčkařský přelétavec Milan Šťovíček a ve hře je i podpora Pavla Béma, jenž pozastavil své členství v ODS poté, co byly zveřejněny jeho rozhovory s lobbistou Romanem Janouškem. Bém má ambici vrátit se zpět do strany. Nabízí se tedy politický obchod - bývalý pražský primátor vytrhne Nečasovi trn z paty, respektive se stane důležitou pojistkou ve sněmovně a stranický šéf za to alespoň navenek zapomene na aféru s mazánkem a kolibříkem.
Tluchoř chce premiéra napínat do poslední chvíle
Větší nebezpečí Nečasovi hrozí zevnitř poslaneckého klubu. V něm existují minimálně dvě skupiny rebelů. Jedna kolem bývalého šéfa pražské ODS Borise Šťastného, druhá okolo někdejšího předsedy poslaneckého klubu Petra Tluchoře, jehož pád osobně zařídil právě premiér. Oba tábory si v minulosti nemohly přijít na jméno, ale tentokrát se chopily stejné příležitosti, jak přitlačit Nečase ke zdi a zároveň souznít s rozšířeným názorem řadových členů strany, která bude mít na podzim volební kongres. Podle nich je zejména zvyšování daní smrtelným prohřeškem vůči modrému programu.
Nečas se proto rozhodl předem zaútočit na slabé místo každého poslance, když v rámci mobilizace sil prohlásil, že bez daňových změn padne vláda. Otázkou je, zda to myslel vážně, nicméně pohrůžka je jasná. Přijít by mohly předčasné volby. V nich by ODS téměř jistě propadla. Rebelové by tedy především sami sebe připravili zhruba o půldruhého roku pobytu v parlamentu.
Šťastný on-line deníku TÝDEN.CZ řekl: "S ohledem na situaci, která nastala, budu hlasovat pro oba zákony." Tvrzení premiéra, že pokud předlohy ve sněmovně neprojdou, vláda padne, se přitom Šťastnému nelíbí. "Já si pana premiéra velmi vážím, avšak s jeho postojem zásadně nesouhlasím. Férové by totiž bylo, aby vláda se zákony spojila důvěru rovnou. Tak vláda ale neučinila," řekl.
Média spekulovala, že jedním z poslanců ODS, který se vzepře, bude i Miroslav Jeník. Ten však informaci on-line deníku TÝDEN.CZ vyvrátil. "Budu hlasovat pro oboje v souladu s klubem ODS."
Tajemnější byl další z potenciálních hrobařů klíčových zákonů Václav Baštýř. "Rozhodneme se až po jednání poslaneckého klubu," uvedl pro TÝDEN.CZ. Podobně se opakovaně vyjádřil i Tluchoř, který přitom nechápe, proč by v případě nepřijetí balíčku a restitucí měla padnout vláda. Jak přitom napsal na Facebooku, konec vlády si rozhodně nepřeje.
Loajalita za mlčení k Praze?
V kuloárech se přitom mluví o nejrůznějších motivacích pro rozhodování jednotlivých vzpurných poslanců. Například podle serveru Česká pozice se Nečas nedávno sešel s Bémem, aby řešili již zmíněný exprimátorův návrat do ODS. Součástí taktiky mělo být údajně i Nečasovo mlčení, když byl z čela pražského dopravního podniku odvolán Vladimír Lich. Rovněž podle zdrojů serveru TÝDEN.CZ se premiér zdánlivě překvapivě nezastal pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) právě s ohledem na hlasování Béma a některých pražských poslanců ODS o důležitých zákonech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.