Českým médiím v minulých dnech vévodila slovní přestřelka mezi americkým velvyslancem Andrewem Shapirem a prezidentem Milošem Zemanem. Bývalého velvyslance v USA i v Rusku Petra Koláře vedla až k výroku o velezradě. "Diplomacie někdy znamená vyměnit glazé rukavičky za boxerské rukavice," říká.
Anketa:
Souhlasíte s cestou prezidenta Miloše Zemana do Moskvy na oslavy 70. výročí vítězství ve druhé světové válce?
- Ano. 33 %
- Ne. 33 %
- Je mi to jedno. 33 %
Existuje v diplomacii tvrdší termín než velezrada?
Asi ne. Nic horšího mě nenapadá. Snad možná neúmyslná velezrada způsobená blbostí či samolibostí, neschopností pochopit, že jsem se stal něčím nástrojem.
Slovo velezrada jste použil v novinách v souvislosti s prezidentem Zemanem. To mě od diplomata, byť bývalého, překvapilo. Není to moc?
Uveďme to na pravou míru. Řekl jsem, že si vůbec nedokážu představit, že by pan prezident byl ovládán Moskvou, což tak někdy vypadá, a úmyslně spolupracoval na čemkoli, co by bylo proti zájmům naší země a našich spojenců. Pokud by to tak mělo být, pak by to bylo na paragraf 65 odstavec 2 ústavy. Tedy velezrada. Tak jsem to řekl.
Kdybyste si to nedokázal představit, tak o tom přece nevykládáte novinářům, ne?
Nechci si to vůbec představovat. Jsem trochu formalista, pořád vnímám prezidenta republiky jako jeden ze symbolů státnosti. I když nemáme prezidentský systém, a jakkoli nemá náš prezident takové pravomoci, jaké má třeba americký anebo ruský prezident, tak přece něco symbolizuje. Podle ústavy zastupuje stát navenek. Kdybych připustil, že jedná v zájmu někoho jiného než naší země a jejích občanů, pak bych asi musel jít bojovat.
Pojmenujme si situaci. Šlo o to, zda má, nebo nemá Miloš Zeman vzdávat hold ruské armádě na vojenské přehlídce na Rudém náměstí. Podle vás zkrátka nemá, že ne?
Ne. A fascinuje mě, že se nyní zabýváme otázkami, zda by se Putin cítil uražen, kdyby Zeman zrušil svou účast na některých akcích. Neptáme se, jestli by se naopak jeho účast na těch akcích nedotkla našich spojenců. Jestli se necítí inzultováni a ignorováni. Jde jen o to, abychom se nedotkli Putina.
Hrad ústy mluvčího Ovčáčka nakonec oznámil, že Miloš Zeman se vojenské přehlídky na Rudém náměstí nezúčastní. Měl s prezidentovým rozhodnutím co dělat tlak, jemuž byl poslední dny vystaven?
Je mi jedno, proč se tak pan prezident rozhodl, ale jsem rád. Podstatné je, že na té tribuně sedět nebude. Je to skvělá zpráva.
Zeptám se znovu. Je podle vás Miloš Zeman pod ruským vlivem?
Myslím, že je pod vlivem různých lidí, kteří mají v Rusku své zájmy. Tady ale jde hlavně o zájem Ruska využít našeho prezidenta ve své propagandě dovnitř země. Využít ho jako rozbíječe alianční a unijní jednoty.
Pokud se někdo dá takto využívat, musí být moula. Je náš prezident moula?
Nedokážu hodnotit, v jakém se nachází intelektuálně volním stavu. Pokud si ale neuvědomuje, že se stává ruským trojským koněm a nástrojem, tak je to na pováženou. To je snad opravdu ještě horší, než kdyby se rozhodl tuto roli hrát úmyslně.
Co se vám, bývalému velvyslanci v Moskvě a ve Washingtonu, prohnalo hlavou, když nastala debata Shapiro-Zeman?
Prohnalo se mi hlavou, že jsme si popletli spojence s protivníky. Jestli je nám jasné, kam patříme. A že není důležité, jestli uděláme dobře prezidentovi ruské federace. O nic jiného totiž teď nejde.
Celý rozhovor si přečtěte v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 13. dubna 2015.