Hospodaření stran
Jedenácti partajím hrozí zrušení. Komunistům a VV ne, byli vzorní
27.04.2011 19:30 Původní zpráva
Kdo by chtěl vědět, jak v posledních letech hospodaří například Romská demokratická sociální strana či někdejší Sládkovi republikáni (SPR-RSČ), nemá šanci. Přestože platí zákon, podle kterého má každý registrovaný politický subjekt povinnost každý rok odevzdat a tedy i zveřejnit zprávu o svých příjmech, výdajích a sponzorech. Letos kontrolní výbor sněmovny navrhne vládě nechat zrušit hned jedenáct stran a hnutí.
Romská demokratická sociální strana (RDSS) vznikla v březnu před šesti lety, ale za celou dobu své existence nedodala výroční zprávu. Patří k těm, jichž se týká návrh na zrušení. "Strana letos sice doručila do sněmovny výroční zprávy za roky 2005 až 2008, ale neviděl je auditor a nejsou ani na předepsaném formuláři," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Vladimír Koníček z kontrolního výboru sněmovny. Loni se partaj, která má údajně stovky členů, stala známou, když vytiskla letáky s popálenou Natálkou z Vítkova a vyzvala Romy, aby nevolili žádnou ze stran kromě ČSSD. "Pan inženýr Paroubek s námi jako jediný jedná. Vždycky najde nějaký konstruktivní dialog," řekl tehdy novinářům její předseda Miroslav Tancoš.
Na strany pošlou poslanci berňák
Vláda bude navrhovat soudu na zrušení například také Agrární stranu, Hnutí za lepší bydlení, Demokratickou unii ČR nebo SPR-RSČ. Mírnější trest, kterým je pozastavení činnosti za letošní prohřešky, hrozí dalším 73 partajím. Například strana 4 Vize poslala do sněmovny výroční zprávy, ty však vůbec neprošly u auditora. "To se stalo poprvé, nemůžeme je vůbec uznat, pokud má auditor výhrady," komentoval to Koníček.
Problémy nemají jen malé méně známé strany. Jen málokterá z parlamentních stran dokáže odevzdat výroční zprávu bez problémů. Letos se to povedlo jen KSČM.
Potíže s Finančním úřadem, kterému budou poslanci závažné vady v hospodaření hlásit, bude mít i dalších jedenáct stran. Třeba Strana Svobodných Občanů, která doložila do sněmovny pouze neověřené kopie všech smluv se sponzory i zprávy auditora, namísto originálů. Kontrolní výbor navíc navrhl, aby vláda činnost partaje, kterou vede Petr Mach, pozastavila. Berní úředníci si posvítí také na Libertas, Konzervativní stranu, na Hnutí Ostravak, Občané.cz a také na Dělnickou strana sociální spravedlnosti, nástupkyni extrémistických "Dělníků", které chybí darovací smlouvy na bezmála sto tisíc korun.
VV bez problémů
Naopak problémové dary strany Věcí veřejných řešit nikdo nebude. Zákon totiž umožňuje kontrolnímu výboru pouze to, aby zhodnotil, zda je zpráva kompletní a včas dodaná. "Můžeme se zabývat tím, co strana sama přizná. K novele chybí politická vůle," míní Koníček. Přesto musela Johnova strana v minulých dnech výboru dokazovat výpisy z účtů, že například dva miliony jako sponzorský dar nepřinesl do stranické pokladny místopředsedy Michal Babák v hotovosti, jak napsala účetní partaje do výkazu hospodaření.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.