Ekonomická situace v celé Evropě je vážná, ale není nutné vytvářet špatná očekávání a podléhat panice, shodli se na tradičním novoročním obědě prezident Václav Klaus a předseda vlády Petr Nečas. Podle Nečase si oba myslí, že politici a ústavní činitelé by měli v této otázce vystupovat velmi odpovědně a nerýsovat "různé apokalyptické, katastrofické scénáře".
Tím totiž podle předsedy vlády jen vzbuzují obavy u občanů i podniků, které se pak bojí investovat či nakupovat. "To všechno utlumuje jak domácí spotřebu, tak tvorbu kapitálu našich firem," podotkl premiér po společném obědě obou ústavních činitelů na zámku v Lánech na Kladensku.
Potřeba je podle něj především realistický pohled na ekonomiku a vláda musí být připravena na všechny scénáře. "Ale neznamená to, že automaticky nastupuje nějaký krizový scénář," zdůraznil Nečas.
Prezident Klaus prohlásil, že situaci on i předseda vlády berou vážně a vnímají možnost dalšího zpomalení ekonomického růstu v celé Evropě i možný negativní dopad takového vývoje na Českou republiku. "Prosím nepodléhejme panice," uvedl prezident. Vláda podle něj nepochybně nějaké nástroje k dispozici má, nemůže ale zvrátit hlubokou evropskou krizi.
Předseda vlády novinářům řekl, že s prezidentem diskutoval i o tom, jaké kroky může udělat vláda, aby podpořila ekonomický růst bez toho, aby jej stimulovala prostřednictvím "umělých subvencí z veřejných rozpočtů".
Klaus po schůzce s Nečasem také apeloval na české politiky, aby byli loajální k zemi. "Zrovna tak si dovolím apelovat na koalici, aby byla loajální k vládě. Myslím, že vláda to také velmi silně potřebuje," prohlásil prezident.
Podle Klause Českou republiku brzdí také to, že z prestižních důvodů jsou na české politické scéně blokovány potřebné kroky. "Byl bych moc rád, kdyby tomu tak v následujícím roce nebylo," dodal prezident.