Klaus: Češi na euro nemají. Nepracují jako Němci

Domácí
3. 9. 2011 13:00
Václav Klaus.
Václav Klaus.

Prezident Klaus popírá, že by urazil Řeky. Jeho výrok o řecké lenosti a příkladné pracovitosti Čechů, na který bouřlivě zareagoval řecký premiér Jorgos Papandreu, byl prý jen špatně přeložen.

"Nekritizoval jsem Řeky. Naopak si myslím, že jsou v tom Řekové trochu nevinně, protože do eurozóny nevstoupili svým jednostranným rozhodnutím," řekl Klaus Lidovým novinám.

Prezident by si prý nedovolil nikoho obviňovat, že pracuje málo, ale neopomněl zdůraznit, že "při každé úrovni ekonomické výkonnosti není možné vstoupit do měnové unie s Německem, které má ekonomickou výkonnost relativně velmi vysokou".

Při té příležitosti ale nešetří ani Čechy: "Nikdy bych si netroufl říci, že Řekové pracují málo a Češi (nebo někdo jiný) hodně..., a to nejen ze zdvořilosti - spíše proto, že Řecko moc neznám a že o naší vlastní výkonnosti až zas tak moc vysoké mínění nemám."

Spor začal minulý týden, kdy prezident v rozhovoru pro deník Právo řekl, že je naprosto v pořádku, když někdo věnuje více času ouzu nebo cypřišům, ale že tehdy nemůže vstoupit do měnové unie s Německem. Na Klausova slova ostře reagoval řecký premiér Jorgos Papandreu, jenž Klause nazval "známým Antievropanem, který chce vyjadřovat svoje populistické antievropanství tím, že uráží Řeky…".

   

Autor: - red -Foto: Profimedia , GREG WOOD

Další čtení

Po bombovém útoku na silnici v Kolumbii je 14 mrtvých, více než 38 zraněných

Domácí
26. 4. 2026
ilustrační foto

V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více

Domácí
26. 4. 2026
ilustrační obrázek

Babiš mění karty: nemocnice v Letňanech bude vojenská, pod zemí se ukryje krizový štáb

Domácí
26. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ