Prezident Václav Klaus pověřil řízením ministerstva obrany premiéra Petra Nečase. Do funkce prvního náměstka ministra obrany se vrací bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, kterého před týdnem odvolala vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).
Spor o personální změny na ministerstvu vedl ve čtvrtek k nečekanému konci předsedkyně LIDEM Karolíny Peake v čele resortu obrany, který vedla jen osm dní.
"Pokládám za logické řešení, jestli pan premiér byl pověřen řízením ministerstva obrany," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Odvolání Karolíny Peake z čela resortu považuje za správný krok. "Přístup paní ministryně byl špatný. V tomto resortu se nemohou dělat takto zásadní změny ze dne na den," dodal.
"Vzhledem k tomu, že některé úkony ministra obrany jsou nepřenosné na jeho náměstky, prezident republiky na návrh předsedy vlády dočasně pověřil do jmenování nového ministra obrany řízením ministerstva obrany předsedu vlády Petra Nečase," informoval mluvčí vlády Michal Schuster.
Nečas po svém pověření ministrem obrany jmenoval náměstkem opět Picka, který byl minulý týden z funkce odvolán nyní již bývalou ministryní obrany Peake. Jeho odvolání Nečas kritizoval. Picek vedl tým, který vyjednával o prodloužení pronájmu švédských stíhaček Gripen. Podle premiéra bylo jeho odvolání z funkce projevem "nezodpovědného diletantismu".
Nečas ve čtvrtek navrhl prezidentovi, aby Peake z pozice ministryně obrany odvolal. Premiér svůj krok zdůvodnil ztrátou důvěry v předsedkyni koaliční strany LIDEM. Prezident Klaus jeho návrhu vyhověl a Peake odvolal z funkce.
Strana LIDEM v reakci na konec své předsedkyně na obraně vyzvala své ministry, aby k 10. lednu podali demise na své vládní posty. Peake následně oznámila, že strana míří do opozice. Připustila však, že si LIDEM nepřejí předčasné volby.
Premiér a předseda ODS Nečas v pátek řekl, že si jeho strana přeje pokračování vlády s liberálními demokraty. Peake v reakci uvedla, že jednání o pokračování koalice jsou možná. LIDEM ovšem chtějí znát všechny podmínky spolupráce, ne jen ty, které se ODS zrovna hodí.
Předseda vlády byl v minulosti například pověřen řízením ministerstva spravedlnosti. Po odchodu ministra Pavla Rychetského (ČSSD) byl v srpnu 2003 řízením resortu pověřen premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Obdobná situace nastala i v červnu 2004, kdy vládu opustil Rychetského nástupce Karel Čermák (nestraník). V roce 1996 byl po jmenování vlády dočasně pověřen řízením ministerstva pro hospodářskou soutěž (do změny kompetenčního zákona, která úřad zrušila) premiér Václav Klaus (ODS).
Situace, kdy byl řízením některého z resortů dočasně pověřen jiný člen vlády, je poměrně běžná.