Klaus: Vláda je zralá na "jisté přeskupení". Demise přijmu

Domácí
9. 4. 2011 14:03
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus.

Podle prezidenta republiky Václava Klause nastává vážná vládní situace. Přeje si ujištění, že ti, kteří ji rozehráli, vědí, jaké budou další kroky, pro něj je to překvapení. Vláda je podle jeho názoru zralá na "jisté přeskupení".

Prezident si ale není jist, zda je možné ve velkém měnit vládu bez přeskupení vládní koalice. Řekl ve Stříteži u Jihlavy, kam přijel na pozvání na oslavy 20. výročí založení ODS.

"Dnešního jednání se samozřejmě dotkla i dnešní politická situace, která tady vznikla, která byla rozpoutána já nevím přesně kým, připravována a promýšlena," uvedl. "Moc bych si přál, abych byl ujištěn, že ti, kteří toto rozehráli, vědí, jaký bude následující krok. Doufám, že ty kroky znají, já je neznám. Je to pro mě nečekané překvapení," dodal.

Na svůj ministerský post rezignoval v pátek ministr dopravy Vít Bárta (VV), vládní ODS navíc požaduje odchod všech jeho spolustraníků, kteří měli něco společného s bezpečnostní agenturou ABL, kterou Bárta v minulosti založil a vlastnil. Prezident podotkl, že demisi více členů vlády by musel přijmout.

Ohledně údajného propojení bezpečnostní agentury ABL s vládou Klaus prohlásil, že mu vadí mnoho věcí a toto je jedna z nich. Prezident však podotkl, že nemá nejmenší důvod říkat nic nepřátelského vůči Bártovi, nicméně řeči o přátelství mezi nimi jsou podle jeho slov dětinské. K současné politické situaci také řekl, že v politice by se mělo hrát na otevřeném hřišti, ne však v šatnách a kuloárech.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Myslivec na Tachovsku při honu omylem trefil kolegu, který na místě zemřel

Domácí
15. 11. 2025

V chrámu sv. Víta se duchovní, věřící i politici rozloučili s kardinálem Dukou

Domácí
15. 11. 2025

Labská bouda v Krkonoších budí emoce už půlstoletí, hrozilo jí zbourání

Domácí
15. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ