Klaus: Výsledek voleb je debakl pravice

Domácí
13. 1. 2013 11:00
Václav Klaus.
Václav Klaus.

Prezident Václav Klaus označil výsledek první přímé prezidentské volby jako největší debakl pravice v postkomunistické historii. Novinářům to řekl na Jizerské padesátce. Do druhého kola volby se dostali předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a expremiér Miloš Zeman. Informoval o tom server iDnes.cz.

"Byla to strašlivá prohra ODS, vyhrála dominantně levice. Jsem z toho smutný. ODS tyto volby zásadním způsobem podcenila," řekl Klaus. Je ale rád, že byli zvoleni politici. "Jeden je bývalým předsedou vlády, druhý ministrem zahraničí, jsem spokojen, že jsme se nedočkali nějakých exotických voleb," uvedl Klaus.

Podle Klause prezidentská amnestie neovlivnila výsledek kandidáta ODS, místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky, který skončil až osmý se dvěma a půl procenty hlasů. Sobotka podpořil pro druhé kolo volby Schwarzenberga.

Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier se nedostal do druhého kola. Sociální demokraté doporučují svým voličům zvážení podpory Miloše Zemana, který není spojen s Nečasovou vládou.

Zeman porazil těsně se 24,2 procenty hlasů Schwarzenberga, který dostal 23,4 procenta hlasů, v hlavním městě 43 procent.

Autor: - red -Foto: ČTK

Další čtení

Emily McLaughlinová, na snímku z 5. února 2024

Český ministr spravedlnosti a velvyslankyně Kanady podepsali smlouvu o vydávání

Domácí
23. 6. 2026
Petra Lastovecká

Kárný senát zrušil výtku Lastovecké kvůli rozhovoru o bitcoinové kauze

Domácí
23. 6. 2026
ilustrační foto

Pražský hrad zůstal loni nejnavštěvovanějším místem v ČR, uvádí CzechTourism

Domácí
23. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ