Klienti směnáren mohou do tří hodin zrušit transakci

Domácí
20. 12. 2018 16:08
Směnárna (ilustrační foto).
Směnárna (ilustrační foto).

Klienti směnáren budou moci odstoupit od transakce do tří hodin od směny peněz. U směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny. Opatření, které má chránit klienty před nekalými praktikami některých směnáren, ve čtvrtek schválil Senát. Novelu směnárenského zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Opatření se kvůli možným spekulacím má vztahovat jen na částky do 1 tisíce eur. Předloha zavádí také pravidlo, že pokud směnárna poskytne v souvislosti se směnou doplňkovou službu, bude moci klient odstoupit i od této služby.

"Nejen zahraniční turisté ocení možnost do tří hodin odstoupit od nevýhodného nákupu bez udání důvodu. Ve směnárně a jejím okolí bude navíc možné vystavit jen jeden kurzovní lístek, aby nedocházelo k matení zákazníků nepřehlednou změtí kurzů a nabídek," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Informace o právu na odstoupení od transakce bude na stvrzence ze směnárny uvedena na prvním místě. Na dokladu o transakci bude také muset být uvedena webová stránka České národní banky, kde budou uvedeny informace o právech zákazníka.

Asociace směnáren podle svého dřívějšího vyjádření s návrhem nesouhlasí, označila ho za nesystémový. Také Česká bankovní asociace hodnotila změnu zákona jako nešťastnou. Podle ní ohrozí poskytování směnárenských služeb v bankách. Banky budou muset podle asociace vynakládat miliony až desítky milionů korun na úpravy IT systémů zpracovávajících směnárenské operace.

Proti novele, kterou v hlasování podpořilo 37 z 57 přítomných senátorů, se postavil také předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil. Pokud by se novela vztahovala třeba na pekárny, umožňovala by zákazníkovi vrátit v jedné prodejně zakoupený balený chléb, pokud by zjistil, že je v jiné prodejně levnější, podotkl Vystrčil.

Novela také zpřísňuje pravidla pro inzerci výhodnější nabídky kurzů, evidenční povinnosti směnáren a vymezuje hranici mezi provozováním směnárenské činnosti a poskytováním platebních služeb.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Houdek Martina

Další čtení

Dukovany

Soud zablokoval dostavbu Dukovan. Vláda to bere na vědomí, počká si

Domácí
Aktualizováno: 6. 5. 2025 13:38
Jan Souček

Ředitel České televize skončil. Odvolala ho rada, drtivou většinou hlasů

Domácí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Unikátní běh! Štafeta podél Vltavy. Skoro 400 kilometrů, 300 týmů, dva dny

Domácí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ