Jsem přesvědčená o tom, že Vít Bárta bude brzy obžalován, a po rozhodnutí soudu očekávám od Věcí veřejných velkou omluvu. A také, že mě přijmou zpět, říká bývalá šéfka poslaneckého klubu VV a nyní nezařazená poslankyně Kristýna Kočí. V bilančním rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ hodnotí uplynulý rok, který se pro ni nesl ve znamení takzvaných Bártových obálek.
"A pokud skutečně platí to v koalici tak oblíbené padni komu padni, tak bych očekávala, že Vít Bárta se konečně přestane exhibovat na jednáních K9, neboť ho tam ostatní koaliční strany, až bude obžalovaný z korupce, nepustí," doufá Kočí.
Jak hodnotíte rok 2011, a to jak po profesní, tak i po osobní stránce?
Rozhodně to byl rok náročný, plný překvapení a pro mě i rok policejního vyšetřování. Nejvíc mě překvapilo chování některých aktérů. Nejprve jsem byla nadšená rozhodností premiéra Nečase, který ještě v dubnu hovořil o tom, že nebude vládnout s bezpečnostní agenturou ABL. O to větší je zklamání, když ve vládě stále vidíme vrchního personalistu ABL, jednoho z hlavních guru strany a spoluautora rozkrádacího takzvaného etického kodexu VV, ministra školství Josefa Dobeše. Obviněný z korupce Vít Bárta stále chodí na jednání koaličních špiček K9 a rozhoduje o fungování této země, byť je to člověk, který žije ze zisků ABL a tyto peníze si údajně nechává posílat v obálkách řidičem od svého bratra, který po něm firmu přejal. Takže pro mě je velkým zklamáním, že premiér v tomto ohledu své slovo nedodržel.
Čím si Nečasův postoj vysvětlujete?
Od chvíle uzavření dodatku ke koaliční smlouvě, kdy byla jasná snaha pana premiéra se dohodnout na pokračování této vlády za každou cen, se řídí filozofií "díky za každé nové ráno", což znamená nutnou dohodu s hlavním řídícím VV Vítem Bártou. Jejich propojení bylo patrné už v době, kdy měla sněmovna jednat o vydání Víta Bárty ke stíhání za rozdávání úplatků, a Nečas se nechal na jednání poslaneckého klubu slyšet, že on pro jeho vydání hlasovat nebude. Pak sice pod mediálním tlakem hlasoval pro vydání, ale už to, že něco takového řekne před poslanci, o něčem svědčí.
Co jste se díky kauze takzvaných Bártových obálek a všemu, co následovalo, dozvěděla o české politice?
Přesvědčila jsem se o pravdivosti tvrzení svých rodičů, kteří mě varovali před vstupem do politiky s tím, že to je špína. Byla jsem mladá a hloupá a nevěřila jsem jim. Ale spletla jsem se já, ne oni. A jsem ráda, že mi to nepřipomínají pokaždé, když se vidíme. A také jsem se naučila, že v politice nejsou kamarádi. I když můžete mít dojem, že s tím člověkem máte pěkný vztah, trávíte spolu volný čas, po práci jdete na skleničku, tak to nic neznamená. V politice nejsou přátelé a člověk se může spolehnout jen sám na sebe.
Udělala byste dnes něco jinak?
Na to, že se vás ministr protikorupční vlády pokusí uplatit, na to se nemůžete připravit nikdy. Ale už bych nikdy v životě za Věci veřejné nekandidovala. Plán Víta Bárty na zprivatizování veřejného sektoru je neuvěřitelný podvod na voličích a já jsem byla podvedena stejně jako oni, nic jsem o tom nevěděla. Ale účastnila jsem se na něm, pomáhala mu, v Moravskoslezském kraji jsem pro VV získala nejvíce hlasů ze všech krajů, byla jsem jednou z hlavních tváří strany, šéfkou poslaneckého klubu. Nesu odpovědnost za to, že jsem - byť v neznalosti - podváděla stejně jako Vít Bárta a za to se musím omluvit a vím, že do konce života za to část viny ponesu.
Stýkáte se dnes s někým z bývalých kolegů?
Zklamání z jejich reakce bylo pro mne v tu dobu obrovské a nebyla to jen Lenka Andrýsová, která pro mě tehdy byla opravdu kamarádka, se kterou jsem byla na dovolené, kterou jsem vzala, když měla problémy, k rodičům na chalupu, mimopracovně jsme se vídaly několikrát týdně. Takových lidí bylo víc. Ale s nikým z nich se teď nestýkám, protože nechci. Několik měsíců po vypuknutí aféry jsem doufala, že aspoň někteří kolegové najdou odvahu, kterou předtím občas ukazovali, a dokázali se postavit. Čekala jsem, že poté, co se v médiích objevily všechny ty hrůzy, ty praktiky, které Vít Bárta do politiky přinesl, jako je sledování, odposlouchávání a zastrašování, prozřou a řeknou "Takhle my to nechceme". Ale oni zůstali loutkami v rukou Víta Bárty a nástroji, kterými se vydírá tato vláda i občané této země.
Překvapil vás někdo pozitivně?
Určitě Jaroslav Škárka a Stanislav Huml. Do dubna loňského roku to pro mne byli cizí lidé. Teď mám ke Stanislavu Humlovi vztah skoro jako k tátovi. Mile mě překvapili i jiné kolegové a kolegyně napříč politickým spektrem, ale nerada bych je jmenovala, protože by to mohl být takzvaný polibek smrti. Zároveň mě mrzí, že tito lidé mi vyjadřují podporu jen tajně, v kuloárech, na záchodě, v bufetu nebo u skleničky po práci.
Čím si vysvětlujete, že nikdo další z VV se nad tím, co se u vás ve straně dělo, veřejně nepozastavil, neměl s tím problém?
Jaroslav Škárka nedávno mluvil o obálkovém systému, který tam funguje. Někteří se zase nechávají uplácet funkcemi, najednou z ničeho nic se stali funkcionáři a uvědomují si, že přijít o ten příplatek, který dostávají, ať už za účast ve výborech, nebo za členství v dozorčích radách, nejsou malé peníze. Takže jsou kupováni i touto cestou. Funguje tam praxe jakési výměny informací, kdy Vít Bárta na vás má takové informace, že když vy se rozhodnete udělat něco v rozporu s jeho názorem, tak on za vámi přijde a řekne: "No ale tobě by se asi nelíbilo, kdyby se tví rodiče dozvěděli z novin to a to," nebo "Tvoje manželka by asi nebyla ráda, kdyby si přečetla o tvém poměru s kolegyní". Je to uplácení včetně uplácení funkcemi a zastrašování pomocí informací, ke kterým se Bárta dostane i přes ABL.
Přestala jste být šéfkou poslaneckého klubu, nechodíte na jednání K9, přišla jste o členství v organizačním výboru, zkrátka vám ubylo povinností. Čemu se tedy teď věnujete?
Tomu, čemu jsem se věnovala v rámci studia ve Francii, a to je evropská agenda. Teď se v EU nejvíce diskutuje evropský finanční rozpočet, kde se řeší i dotace pro jednotlivé země.
Před časem jste několikrát řekla, že znovu byste už nekandidovala. To stále platí, nebo jste to přehodnotila?
Tento rok pro mě bude naprosto zlomový i pro toto konečné a klíčové rozhodnutí. Pro mě bude klíčové i limitní, jakým způsobem se bude vyvíjet kauza Bártova uplácení a jestli bude dovedena do konce. Pokud bude Bárta obžalován, a o tom jsem přesvědčena, tak pak mě bude velmi zajímat postoj koaličních stran a zejména TOP 09 a jejího předsedy Karla Schwarzenberga, který v době krize na magistrátu Prahy jasně řekl, že odmítá, aby jeho strana vyjednávala s obžalovaným Karlem Březinou. A pokud skutečně platí to v koalici tak oblíbené padni komu padni, tak bych očekávala, že Vít Bárta se konečně přestane exhibovat na K9, neboť ho tam ostatní koaliční strany coby obžalovaného z korupce nepustí. Také mě bude zajímat reakce místopředsedkyně vlády a vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake, která několikrát deklarovala, že chce zlepšit podmínky pro nahlašovatele korupce...
… že by vám třeba pomohla a nabídla vám místo u sebe na vládě podobně jako Liboru Michálkovi (nahlásil podezření na Fondu životního prostředí - pozn. red.)?
Pokud slova z jejích úst nejsou pouhým PR, tak jak to bohužel u VV často je, tak bych očekávala, že jako ohlašovatel korupce budu bez diskusí a s velkou omluvou přijata zpět do Věcí veřejných a jejich poslaneckého klubu.
A stála byste o to?
Já jsem z VV neodešla, byla jsem vyloučena, přestože jsem nic neporušila, naopak jsem postupovala v souladu se všemi principy, které Věci veřejné zastávaly. Proto očekávám, že když se ukáže, že to byl Vít Bárta a nikoli já, kdo stanovy porušil, budu přijata zpět a pak to budu já, kdo se postaví k tomu, jestli o to stojím. Ale to nechci předjímat.
Takže se nedá vyloučit, že budete v roce 2014 znovu kandidovat do sněmovny a třeba i znovu za VV?
Takhle bych to určitě neřekla. Pro to klíčové rozhodnutí bude stěžejní letošní rok a teď bych opravdu nerada předjímala cokoli.
Oslovily vás s nabídkou spolupráce ostatní strany podobně jako vaše kolegy Škárku a Humla?
Já jsem byla zvolena za program VV, který není špatný, nadále mu věřím a budu ho hájit.