Komunisté: Vláda se musí postavit nátlaku Bruselu

Domácí
4. 9. 2015 10:52
Uprchlíci (Ilustrační foto).
Uprchlíci (Ilustrační foto).

Komunisté vyzvali vládu, aby na pátečním mimořádném summitu visegrádské skupiny (V4) k migrační krizi požadovala od svých partnerů jednotný postup vůči "nelegitimnímu nátlaku Evropské komise". Evropská komise podle KSČM nic k řešení současné situace neučinila a zmohla se pouze na snahu o přerozdělení uprchlíků.

Největší opoziční strana  po jednání svého vedení uvedla, že setkání V4 považuje za důležité, ale opožděné. Česká vláda, která nyní Visegrádu předsedá, měla prý summit iniciovat dříve a předejít tak nátlakovým vyjádřením některých evropských politiků.

Komunisté konkrétně zmínili vyjádření Francie nebo Rakouska. "Dále je hanbou české vlády, že se dosud ostře neohradila proti výrokům rakouské ministryně vnitra a nepožadovala omluvu," uvedli například v narážce na slova Johanny Miklové-Leitnerové o tom, že by se pro nesolidární země mohly seškrtat evropské fondy.

"Řešení uprchlické krize musí mít jistě mezinárodní rozměr, nemůže být ale diktátem vůči těm, kteří ji nezavinili," jsou přesvědčeni komunisté. "Současná katastrofální situace potvrzuje, že azylová politika EU má mezery a je třeba projednat konkrétní aktivní kroky.

Evropská komise je pasivní a doposud neudělala nic k řešení migrační krize, zatím se zmohla pouze na snahu o přerozdělení imigrantů mezi členské země EU a přidělení určitých finančních prostředků vybraným členským zemím na jihu EU," stojí dále v tiskové zprávě.

"KSČM vyzývá českou vládu, aby na jednání visegrádské čtyřky jasně požadovala od svých partnerů jednotný postup vůči nelegitimnímu nátlaku Evropské komise a naopak požadovala od ní konkrétní kroky k ochraně vnější hranice EU v souladu s lisabonskou smlouvou," poznamenala také KSČM. Nutné je podle ní přijmout veškerá opatření, která pomohou řešit situaci přímo na místech, odkud běženci přicházejí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ