Pro ODS budou klíčové volby do europarlamentu. Jestli nikdo neuspěje, končí, řekl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ čerstvý kandidát na nového šéfa ODS Edvard Kožušník, který o sobě říká, že je otevřený a vše si vyříkává z očí do očí. Obnova strany přesto bude trvat roky. Proto by se prý mělo vyměnit kompletně celé vedení strany.
Do boje o předsednické křeslo ODS se rozhodl jít i europoslanec Edvard Kožušník. Postaví se tak stranickému nováčkovi politologovi Petru Fialovi a konečné slovo ještě neřekla ani naopak matadorka Miroslava Němcová. Kdo nakonec stranu, která se potýká s nezájmem voličů, povede, se rozhodne na stranickém kongresu příští víkend v Olomouci.
Obnova strany bude prý trvat dlouho. Dvaačtyřicetiletý europoslanec tak představil svůj plán "osm hladových let". Nadchází podle něj doba krizového řízení. Kožušník slibuje sjednocení občanských demokratů, lepší komunikaci směrem ke straníkům i ven, chce obnovit otevřenou masovou stranu. "Má poslední šanci na reparát," prohlásil ve středu.
S Fialou se shoduje na zúžení kruhu místopředsedů i Výkonné rady. Mezi novými místopředsedy by neměl být nikdo ze současného vedení strany, které je podle něj za stav ODS spoluodpovědné, prohlásil ve středu. Tato místa by měli podle europoslance obsadit ekonom, ideolog a žena. Pokud by do vedení opět usedl Martin Kuba, Kožušník by prý rezignoval.
Říkáte, že ODS potřebuje nutně vnitřní změnu. Ale jak bude ta změna vypadat? Jak jste sám zmínil, i komunikace dovnitř strany ani ven zrovna nefunguje. Co s tím chcete dělat konkrétně?
Ta změna je jednoduchá. Zakomponoval jsem ji do svého projektu, který se jmenuje "osm hladových let", a který teď představuji na jednotlivých sněmech. Pak bych ho rád odprezentoval delegátům na kongresu.
Jak by to ale reálně mělo fungovat?
Je to samozřejmě o zefektivnění fungování Výkonné rady. Výkonná rada a její fungování vždycky závisí na osobnosti předsedy. Myslím si, že výkonná rada by měla začít jezdit do regionů za členskou základnou. Není to o tom, že se sejde tady v Praze pro formu, kde si předseda odříká svůj referát a ti členové si v lepším případě udělají zápisky a jde se domů. Na Výkonnou radu se musí vrátit diskuze a tomu říkám kvas. To znamená, že ti lidé se hádají. Zároveň musí Výkonná rada jezdit po regionech, protože ti lidé nepřijedou do Prahy. Je třeba přijet obráceně za lidmi v rámci stranické struktury. To je i jeden z mých návrhů. Mimochodem svého času za Václava Klause se to tak dělalo a bylo to efektivní jak pro vedení, tak pro toho předsedu, protože má přímou zpětnou vazbu. Zároveň ty lidi může úkolovat a zaměstnávat v programových věcech. A zároveň je to i pro ně motivace, když celé vedení přijede například do Pelhřimova.
Jaký je váš názor na spolupráci s jinými pravicovými stranami, tak jak například Miroslava Němcová navrhuje spolupráci ODS s TOP 09 v senátních volbách, Petr Fiala by se spolupráci s TOP 09 také nebránil, a to ani například se Stranou svobodných občanů nebo Stranou soukromníků?
ODS je jediná pravicová strana. Je jediná, která je postavená na bázi občanském, má svoji členskou základnu. Všechny ostatní strany v Poslanecké sněmovně si na pravici jenom hrají nebo používají pravicová marketingová hesla. Žádná jiná strana, která si říká, že je pravicová, pravicovou není.
Čili společné kandidátky s TOP 09 pro vás nepřipadají v úvahu?
Vždyť se stačí podívat na členskou základnu TOP 09. Stačí se podívat na jejich vazbu na Starosty a nezávislé. Kdyby neměli starosty, tak vlastně nemají členy. Proto je potřeba v tomto smyslu si držet vlajku a býti tou jedinou pravicovou stranou.
Ani spojení na Stranu svobodných občanů a Stranu soukromníků, které se programově profilují jako pravicové subjekty?
To je strašně daleko. Nejdřív se musí ODS srovnat sama se sebou, aby potom mohla nabídnout konkrétní spolupráci, a to spíš programovou jako je podpora stejných cílů.
Vaší představou budoucích místopředsedů strany je, aby mezi nimi byl ekonom, ideolog a žena. Zaujal mě ten ekonom. ODS má totiž dlouhodobě problém s tím, že...
...že je nemá. Ano. Poslední ekonom, o kterého jsme přišli, byl pan poslanec Michal Doktor. A my jsme ho jako Občanská demokratická strana vyštvali. Opakuji, je to "osm hladových let". Přesto mezi námi jsou lidé, kteří by mohli být tím garantem v ekonomické oblasti. Jen o nich zatím úplně nevíme. Tedy veřejnost o nich neví. Já o nich vím.
Oslovil jste je?
Já jsem se s těmi lidmi bavil. Jsou ve straně, jsou v různých funkcích, ale i řadoví straníci. Některá ta jména i vy znáte, akorát si jen nevybavujete, že jsou ekonomové. Musíme je prostě mít. Pokud strana chce hájit pravicovou politiku, musí mít ve vedení nějakou garanci.
Věříte proto, že se nakonec najdou? Do kongresu přeci jen zbývá jen pár dní.
Co já vím, o post místopředsedy je velký zájem. Blíží se to číslu třicet. Když jsem teď například přijel do Libereckého kraje žádat o nominaci, tak se najdou dva tři lidé, kteří přijdou a řeknou: já mám nominaci ze svého kraje a přišel jsem se představit. Ten kvas prostě probíhá. Lidé začali jezdit, začali prezentovat sebe a svoje myšlení.
Vy jste prohlásil, že mezi místopředsedy by neměl být nikdo ze současného vedení. Přitom mezi nimi jsou i u veřejnosti oblíbení členové ODS, nebylo by to kontraproduktivní?
Ale nic neudělali proto, aby v situaci, kdy ODS na tom byla špatně, se nepokračovalo ve špatných krocích. Svým způsobem, přestože jsou oblíbení, tak byli součástí vedení. V politice je to velice jednoduché. Odpovědnost je sdílená i v orgánech, do kterých jsou voleni. Měli možnost vystoupit, měli možnost navrhovat řešení.
V politice přece neplatí, že kdo je schopný, je zároveň oblíbený a naopak. Neuškodila by absence "tváří" ve vedení z hlediska marketingu?
ODS teď bojuje o přežití. Možná si to jen mnozí v ODS ještě neuvědomují. Pokud ODS neudělá relevantní výsledek v evropských volbách, tak naši starostové, místostarostové a zastupitelé nebudou kandidovat za ODS. A ODS jako velká strana, jediná pravicová skončí. ODS je dnes ve zcela výjimečné situaci. Musí proto zaujmout zcela výjimečné kroky ve formě krizového řízení. A pokud má být krizové řízení, tak musí být komplet nové vedení.
Nebojíte se, že ODS v květnových volbách do Evropského parlamentu neuspěje potom, kdy jste dostali sedm procent v tuzemských parlamentních volbách?
Teď má ODS v europarlamentu devět z 22 mandátů za Českou republiku. Ten výsledek je neopakovatelný, protože v konečném přepočtu na mandáty se jednalo skoro o 40 procent. Volby do Evropského parlamentu budou i s ohledem na to, že máme na politickém trhu nové subjekty, vlastně znamenat roztříštění těch stávajících mandátů. Nebude to tedy o tom, že se tam dostanou čtyři politické strany, ale odhaduji, že se tam dostane pět až sedm politických subjektů. Z logiky věci tak každý z těch subjektů nezíská více než čtyři mandáty.
ODS bude mít ovšem velkého soupeře, a to hnutí ANO, které stejně jako tomu bylo v uplynulých parlamentních volbách, může přebírat její voliče. Neobáváte se toho?
Evropské volby budou jiné. Lze totiž předpokládat, a je to strach v celé Evropě, nejen v České republice, že bude nízká volební účast. To znamená, že ve volbách uspěje ta strana nebo hnutí, které přesvědčí co největší počet voličů, aby vůbec šli volit. Nebude to tedy ani tak o tom procentu národa, ale o počtu lidí, kteří tam opravdu půjdou. Teprve tam se ukáže, jestli loajalita voličů hnutí ANO vlastně vůbec existuje. U voličů ODS musíme zjistit, jestli se nám ta loajalita vůbec vrátí.
K vaší kandidatuře na předsedu strany. Znamená to pro vás osobně větší obrat k domácí politice? Přeci jen jste teď několik let trávil čas především v europarlamentu a přiznám se, že si nejsem jistá, jestli o vás bylo slyšet, když se mluvilo o dění v Česku, ale i v ODS.
S politikou doma jsem byl spojen vždy, akorát to možná ne vždy bylo vidět. Vedu think tank eStat, kde komentujeme dění v České republice, snažili jsme se navrhovat reformu veřejné správy, dokonce i služební zákon, který se dnes projednává. Já jsem tedy nikdy nezmizel, jen jsem nebyl vidět.
No právě, nebyl jste vidět.
Ale člověk má plnit povinnosti, které má v rámci svého mandátu. Takže jsem se snažil zase prodávat ta témata, která se týkají Evropského parlamentu.
Ano, ale teď jste se rozhodl kandidovat na předsedu, tudíž se pro vás ta pozice trochu mění. Řekl jste, že budete stíhat plnit i povinnosti europoslance a zároveň svoji přípravu na kandidaturu, neboť to Europarlament umožňuje. Pokud byste se ale předsedou strany stal, je to poměrně dost práce tady, ne v Bruselu.
V tom určitě musí nastat změna, pokud budu zvolen já předsedou, tak moje priorita bude Česko a vždycky ODS.
Ve vedení strany údajně nebyla v poslední době dobrá atmosféra. Není to ojedinělé ani v jiných stranách a v minulosti se to stalo už mockrát. Neobáváte se, že byste jako případný předseda také mohl upadnout do určité paranoii, paniky z toho, že vám někdo jde po funkci, chystá stranický puč a podobně?
Já jsem se toho sice neúčastnil, ale pocitově můžu říct, že to nejužší vedení, grémium, nebylo v posledních letech dělné. Ale to je vždycky o tom předsedovi. Já jsem spíš člověk, který s lidmi komunikuje, neschovává se, nebojí se říkat věci přímo do očí a nevadí mu, když jsou mu věci říkány přímo do očí. Navíc ODS je dnes v takové situaci, kdy zájem o vedení, beru-li to z pohledu velikosti té strany, ten tlak nebude tak veliký.