Američané mají podle serveru Euro.cz eminentní zájem o kontrakt na modernizaci české protivzdušné obrany. Americký chargé d'affaires John Ordway proto v červnu poslal ministerstvu obrany dopis, ve kterém ho vyzývá, aby si Česká republika pořídila protiletadlové rakety RIM - 7 Sparrow od americké firmy Raytheon.
"Důrazně žádáme, abyste si vybrali jako řešení produkt společnosti Raytheon," cituje server ze závěru dopisu, který má k dispozici. Uvedené protiletadlové rakety používá především americká armáda, ale i další státy NATO. Euro.cz však píše, že v souvislosti s obnovou tuzemské protivzdušné obrany se podle jeho zjištění uvažuje nejvíce o produktu Aspide italsko-francouzského konsorcia MBDA.
Ministerstvo obrany chce podle serveru začít program modernizace systému protivzdušné obrany státu co nejdříve a dokončit ji do roku 2015. Předpokládaná cena je zhruba miliarda korun. Bojové komponenty nynějšího, v Sovětském svazu budovaného komplexu jsou instalovány na mobilních pásových podvozcích s pancéřovou ochranou a s vlastními zdroji elektrické energie.
Využití diplomatických styků při sjednávání armádních kontraktů využívají USA poměrně běžně, píše Euro.cz. Dodává, že někdejší velvyslanec USA William Cabaniss tak například v lednu 2005 kritizoval ministerstvo obrany za přímé nákupy (bez výběrového řízení) protiletadlových střel krátkého doletu a dělostřeleckých protiradarových systémů.
Cabaniss nyní figuruje i v aktuální kauze údajné korupce náměstka ministra financí a někdejšího ministra obrany Martina Bartáka v armádním obchodě s Tatrou.