Pro lidovce je lustrační zákon nedotknutelný. Pokud by měl být zrušen, mohl by to být důvod, proč lidovci nepůjdou do chystané koaliční vlády. Uvedl to místopředseda lidovců Jan Bartošek. Stranický šéf Pavel Bělobrádek byl na tiskové konferenci ve vyjádřeních opatrnější. O spojení lustračního zákona s vládou se podle něho na klubu a v předsednictvu lidovců nedebatovalo.
"Věřím, že pro mnohé naše poslance by to byl velký problém," řekl Bělobrádek. Lidovci podle něho nezvednou ruku pro zrušení lustračního zákona nejméně v tomto volebním období.
Strany se začaly přít o to, zda je lustrační zákon překonaný. Byl totiž zaveden po pádu komunismu ve snaze ochránit veřejnou správu před vlivem Státní bezpečností (StB).
O lustracích se začalo více hovořit poté, kdy by šéf hnutí ANO Andrej Babiš měl problém získat před svými ministerským angažmá čisté lustrační osvědčení. Babiš se nyní na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl veden jako agent StB. Tvrdí, že s komunistickou tajnou policií nespolupracoval. Zeman odmítá jmenovat ministrem člověka bez čistého lustračního osvědčení.
Podle Bělobrádka nynější úprava služebního zákona, který byl schválený, ale odkládá se jeho účinnost, podmínku negativní lustrace neobsahuje. Předloha si však podle něj zaslouží revizi. "Já se domnívám, že v tomto případě to bude diskuse velmi výživná. Já jsem spíše zastáncem toho, aby i ministr, který má pod sebou nějaký resort, měl negativní lustrační osvědčení," podotkl Bělobrádek. Lustrační zákon podle něho nelze vztahovat k momentální kauze. Podle Bělobrádka je možnost, aby se Babiš stal místopředsedou vlády.
"Nejsem zvyklý, že váš partner něco říká vám do očí a něco jiného do médií. Takže jsem moc překvapený," citoval server Novinky.cz Babiše.
Zrušení zákona chce KSČM. Proti by nebyla ČSSD, která usiluje o vyjednání trojkoaliční vlády s hnutím ANO, vedeným právě Babišem, a lidovci.
"Já osobně v tom vidím velkou kolizi," sdělil po zasedání sněmovního lidoveckého klubu Bartošek. "Diskutovali jsme, zda dvacet pět let od revoluce ještě má tento zákon smysl a opodstatnění, a my říkáme, že má. Řada těch lidí, kteří ničili lidem životy, stále aktivně působí a my bychom rehabilitovali jejich činnost na úkor lidí, kteří trpěli za komunismu," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Bartošek. Lidovci podle něj zvažují, že zahrnou lustrační zákon do vyjednávání o budoucí vládě s ČSSD a hnutím ANO, a to jako jeden ze zásadních bodů.
Babiš se na Slovensku soudí s Ústavem paměti národa, který o něm tvrdí, že byl agentem Státní bezpečnosti. "V tuto chvíli neřešíme personálie, řešíme lustrační zákon," odpověděl Bartošek na otázku on-line deníku TÝDEN.CZ, zda by to nebyl problém. Věc se podle něj netýká pouze ANO, ale je to otázka mnohem širší. Koho konkrétně měl ovšem na mysli, neupřesnil.
O lustračním zákonu debatovali také poslanci ČSSD. "Názory jsou různé a určitě se k tomuto zákonu ještě vrátíme," řekl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že diskuse o lustracích vzniku nové vlády nezabrání. "Diskuze o lustracích nezabrání vzniku nové vlády. Lidé mají úplně jiné starosti než lustrační zákon a naše země potřebuje stabilní a akceschopnou vládu. ČSSD proto bude pokračovat v intenzivních jednáních směrujících k vytvoření koaliční vlády," uvedl.
Hnutí ANO iniciovat rušení lustračního zákona nebude, řekla dnes jeho místopředsedkyně Věra Jourová. Většinový názor klubu je však podle ní ten, že jde o překonaný relikt své doby. Zákon podle Jourové splnil svůj účel, ona osobně by hlasovala pro zrušení.
Proti zrušení normy je vedle lidovců i ODS a TOP 09. "Je pro nás nepředstavitelné, aby lustrační zákon přestal platit a byl zrušen," prohlásil Bartošek. Podobně se vyslovil poslanec KDU-ČSL a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Zákon je podle něj jeden ze základních symbolů vývoje v naší zemi po roce 1989.