Napsat pořádně, jak celý rok hospodařily, nedokáží ani strany, které se chystají do sněmovny. Výroční zprávu bez chyb nemá letos průzkumy favorizovaná TOP 09 ani Věci veřejné Radka Johna. Problémy s dokládáním účtů, mají i další strany, mnohé se dokonce neobtěžovaly zákon dodržet a zprávu sepsat. Sněmovna už tento týden navrhne vládě, aby těmto hříšníkům pozastavila činnost.
I strana "nejlepšího ministra financí" Miroslava Kalouska má nepřesnosti v účtech. Doložila, že jeden ze sponzorů jí poslal peníze v roce 2007. Tedy rok předtím, než vůbec vznikla. Pikantní na tom je, že oním sponzorem, který se plácl přes kapsu, je bývalý lidovecký kandidát Jaromír Drábek. Ten by musel být vizionářem, aby v době, kdy byl přívržencem KDU-ČSL, už s rukou na peněžence myslel na novou Kalouskovu stranu.
ČTĚTE TAKÉ: Paštika s kondomy za miliony. Strany lapají voliče
Auditor a špatné oko
"Vůbec jsme si toho nevšimli. Určitě to nebyl úmysl, ale spíš administrativní chyba," komentoval absurditu záznamu generální sekretář strany Václav Kubata.
ČTĚTE TAKÉ: Zakázaní "dělníci" porušili zákon, nesložili účty
Opravovat musejí i Věci veřejné Radka Johna. Strana, která v průzkumech začala překračovat hranici pěti procent potřebnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, si pořádně nepřečetla zákon. A myslela si, že na všechny velké dary nemusí ukázat smlouvy. K výroční zprávě totiž "zapomněla" doložit darovací smlouvu od sponzora, který jí sice peníze neposlal, ale zaplatil jí sociologický průzkum za 95 tisíc korun.
"Postupovali jsme podle zákona a naši zprávu kontroloval auditor. Ten zjistil, že na nepeněžité dary nemusíme smlouvy ukazovat. Samozřejmě je ale máme," řekla mluvčí strany Pavla Hrušová.
ČTĚTE TAKÉ: Strany nedodržují zákon. Tají sponzorské smlouvy
Jenže opak je pravdou. "Každý dar, který přesáhne 50 tisíc korun, musí doložit," potvrdil předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček.
Poslední den
Strany mají na doplnění výročních zpráv už jen jediný den. Pokud nedoloží chybějící doklady nebo neopraví chyby, poslanci odhlasují, že jejich účty nebyly kompletní a navrhnou vládě, aby partajím pozastavila činnost.
Vláda usnesení sněmovny může a nemusí vyhovět. U stran, kterým ministerstvo ze státního rozpočtu posílá příspěvky za získané mandáty ve volbách, by to mohlo znamenat, že peníze letos jednoduše nedostanou.
TOP 09 ani Věci veřejné peníze nečerpají. Kalouskova strana sice má poslance i senátory, ale za ně finance získává KDU-ČSL, za niž byli zvoleni. Peníze by ale mohly chybět jiným.
V letošních výročních zprávách chybovaly i další strany. Starostové a nezávislí, Bobošíkové Suverenita, Machovi Svobodní občané, Severočeši, levicová Strana demokratického socialismu, Občané.cz nebo Zlínské hnutí nezávislých.
Nekompletní formuláře jsou nakonec stejným prohřeškem, jako kdyby strany nedodaly zprávu vůbec, třeba jako extremistická Dělnická strana. Letos dodalo včas výroční zprávy 89 ze 150 stran (59 procent). Loni na nepořádek s účty doplatili Severočeši, kteří byli úspěšní v krajských volbách, ale peníze dodnes nemají.
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková