Německá kancléřka Angela Merkelová nemohla během čtvrteční návštěvy Prahy předpokládat, že získá Česko na svou stranu v oblasti migrace. V reakci na ohlasy německých médií to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle německých médií se kancléřce nepodařilo získat české politiky na svou stranu v migrační krizi. Podle Sobotky to ale nebylo cílem její návštěvy.
Anketa:
Souhlasíte s politikou Angely Merkelové?
- Ano, bezvýhradně. 33%
- Rozhodně ne. 33%
- Vůbec mě nezajímá. 33%
Sobotka se domnívá, že názory Česka na řešení migrační krize, které si kancléřka v Praze vyslechla, pro ni nemohly být překvapením. Česko podobně jako státy visegrádské čtyřky odmítá systém přerozdělování uprchlíků mezi členské země Evropské unie.
"Nemohla předpokládat, že během jednání v Praze změní postoj ČR vůči trvalým kvótám nebo vůči přenášení pravomocí v oblasti azylové politiky na Evropskou unii. Myslím, že to nebylo cílem její návštěvy," řekl ministerský předseda.
Podle něj kancléřka přijela diskutovat především o změnách, které unii čekají v souvislosti s odchodem Velké Británie, a o společných česko-německých projektech.
Merkelová, jež zastává vstřícným postoj k uprchlíkům, jednala v Praze mimo jiné se Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem. Prezident, který pro uprchlíky příliš pochopení nemá, se s ní v názoru na migraci neshodl.
Za účasti Merkelové byla například v Praze podepsána dohoda o spolupráci mezi Českým vysokým učením technickým a Německým výzkumným střediskem pro umělou inteligenci (DFKI). Několikahodinovou návštěvu kancléřky provázelo několik shromáždění jejích kritiků i příznivců.
Protesty proti kancléřce zaznamenala i německá média. Deník Tagesspiegel svůj článek o cestě Merkelové do Prahy uvádí titulkem "Pískot pro kancléřku". Nejčtenější německý list Bild vyzdvihl z návštěvy Merkelové moment, kdy neznámý muž chtěl najet do kolony s kancléřkou, která mířila k úřadu vlády. List hovoří o "šokujícím momentu", připomíná ale i vyjádření české policie, že Merkelová nebyla v ohrožení.