Podle místopředsedy sociální demokracie Milana Chovance, který byl také na utajované povolební schůzce s prezidentem v Lánech, byla podpora ČSSD Rusnokově vládě chyba. Řekl, že se tím jen posílilo dvojvládí ve straně a byl to začátek jejího propadu u voličů. Sociální demokraté získali ve volbách 20,5 procenta hlasů. Ještě v létě měli podle průzkumů podporu více než 30 procent voličů.
Anketa:
Ovládne ČSSD Michal Hašek, nebo se předseda Bohuslav Sobotka udrží?
- Zvítězí Hašek. 20%
- Sobotka se udrží. 20%
- Zase se dohodnou. 20%
- Dopadne to ještě jinak. 20%
- Nemám jasný názor. 20%
"Byla to velká politická chyba (podpora ČSSD Rusnokově vládě). To je začátek propadu preferencí a volebního výsledku sociální demokracie. Zmizelo pravolevé vnímání a my jsme de facto uspokojili levicové voliče, že je levicový prezident, levicový Senát a je de facto levicová vláda," uvedl Chovanec v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.
Podle Chovance se proti podpoře stavěl šéf strany Bohuslav Sobotka, pro byl místopředseda Michal Hašek. Rozhodnutí o podpoře Rusnokovu kabinetu označil Chovanec za "velký rozstřel" mezi oběma politiky. Dodal, že většina členské základny vládu podporovala, aby se prý nevrátila pravice.
ČSSD po volbách bojuje o svou jednotu. Ve straně jsou dvě křídla - Sobotkovo a Haškovo. Situace se vyostřila bezprostředně po volbách. Pětice vlivných členů sociální demokracie v čele s Haškem odjela za prezidentem na utajovanou schůzku do Lán. Vedení ČSSD pak Sobotku nepodpořilo, nebyl ve vyjednávacím týmu o vládě. Podle Chovance "dvojvládí" ve straně trvá tři roky a po nástupu Rusnokovy vlády ještě zesílilo.
Kabinet Jiřího Rusnoka jmenoval prezident Miloš Zeman. Podle kritiků ho sestavil ze svých přátel. Vláda je v demisi, důvěru sněmovny nezískala. Pokud by ji podle Chovance dostala a volby by byly v řádném termínu příští rok, ČSSD by ve volbách nevyhrála. "Vítězem by se prý stal Andrej Babiš a jeho hnutí ANO," míní poslanec a plzeňský hejtman Chovanec.
Chovanec také řekl, že 9. prosince zřejmě složí funkci plzeňského hejtmana a bude jen poslancem.