Napište jim, politikům. Bude to snazší

Domácí
20. 2. 2011 12:00
Napsat poslancům bude snazší. Jen si vybrat komu.
Napsat poslancům bude snazší. Jen si vybrat komu.

Pane poslanče, málo se snažíte. Stačí pár kliků a vzkaz už brzy snadněji doručíte kterémukoliv poslanci, senátorovi nebo zastupiteli. Unikátní aplikaci "Napište jim" spustí zanedlouho sdružení KohoVolit.com a současně pro Česko i Slovensko. Na podobném projektu pracují také další tři skupiny z Polska, Litvy a Srbska.

"Lidé nemusí hledat kontakt na poslance nebo jiného zastupitele. Na webu najdou snadno, pomocí pár kroků," říká Veronika Šumová ze sdružení, které se inspirovalo u britského projektu WriteToThem.com organizace MySociety.

Službu v menším rozsahu web nabízel už v minulém volebním období. Nyní ale bude propracovanější. Ve vyhledavači bude možné najít přesně toho politika, kterého by váš problém měl zajímat. Buď se na něj obrátíte jako ten, který ho v obvodu volil, nebo se můžete zaměřit na poslance, senátora nebo zastupitele, který má k řešení nejblíže, protože sedí ve výboru či komisi s konkrétním zaměřením.

Vyberete si sami. Web nabídne nejen pomoc, ale také některé dotazy a odpovědi na ně bude možné zveřejnit, pokud to tazatel povolí. Chystá se také zabránit notorickým psavcům, aby zahltili e-mailové schránky politiků. Z jedné e-mailové adresy bude možné za den zaslat pouze určitý počet zpráv. V budoucnu by měla fungovat tzv. černá listina e-mailových adres.

Aplikace se hodlá bránit anonymům a vulgaritám tím, že pisatel bude muset v aplikaci zadat svou e-mailovou adresu. Na tu mu přijde zpráva, kterou napsal, a tu ještě musí potvrdit.

Poslancům můžete psát nejen maily, ale některé najdete i na Facebooku.Maily například na poslance nebo senátory mohou lidé najít na oficiálních webech parlamentu, ale najít ten správný mail na komunální politiky je složitější. Společnost už nabízí na internetu přehled aktivity poslanců, senátorů i europoslanců, které známkuje nejen podle účasti na jednání, ale také počtu předložených návrhů a četnosti diskuse. Podobný přehled je také u vybraných měst. "Chtěli bychom, aby politici více komunikovali s voliči," dodala Šumová.

WriteToThem internetový projekt britské organizace United Kingdom Citizens Online Democracy. Ta se rozhodla zprostředkovat elektronickou komunikaci mezi voliči a volenými zástupci na všech úrovních politiky před šesti lety. V Nizozemsku funguje podobný projekt Maildepolitiek.

Někteří čeští politici už čile komunikují s voliči nejen mailem, ale také na sociálních sítích. Nejaktivnějším je senátor Zdeněk Škromach (ČSSD), který se s fanoušky dokonce stýká, nebo ministr dopravy Vít Bárta (VV). Ten je začal po skupinách zvát na návštěvu svého úřadu. Pravidelně komunikují s voliči i další poslanci, někteří pouze informují, jiní se také zapojují do diskusí s voliči, jako například ministr vnitra Radek John (VV), jeho předchůdce Ivan Langer (ODS) nebo Jaromír Štětina (TOP09).

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ