Nečas: Česko se do operace v Libyi nezapojí, nebylo osloveno

Domácí
19. 3. 2011 17:13
Premiér Petr Nečas.
Premiér Petr Nečas.

Premiér Petr Nečas uvedl, že Česká republika se nezapojí do vojenských akcí v Libyi, nikdo ji kvůli tomu prý ani neoslovil. Česko podle něho zaujímalo střízlivý postoj k případnému zásahu a nemá k němu vhodné kapacity.

Nečas předpokládá, že vojenské akce povede ad hoc vytvořená koalice, nikoli mezinárodní instituce, jako je například NATO.

"Nebyli jsme kontaktováni a nejsme tím překvapeni. My jsme patřili k zemím, které zaujímaly spíše střízlivější pohled, než aby volaly po vojenské akci. Za druhé samozřejmě naše vojenské kapacity nejsou toho typu, které by teď byly vhodné k nasazení," řekl Nečas v České televizi. Podotkl, že Francie se stává jakýmsi "mluvčím této koalice ochotných".

Česká republika je podle Nečase připravena poskytnout případně Libyi materiální humanitární pomoc. Situace prý nyní nevyžaduje mimořádné zasedání české vlády, s ministry zahraničí a obrany ale bude dále připravovat českou pozici pro jednání v NATO a EU.

Nemáme výzbroj

Podobně se k vývoji kolem Libye vyjádřil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "My nejsme středomořská země. My nemáme pro tyto operace patřičnou výzbroj a myslím, že je dostatečně sil a zájemců, abychom si mohli dát ještě prozatím pohov," řekl ministr. Francie se podle něho chopila iniciativy, protože se jí nabídla jedinečná možnost "konečně se prokázat jako vůdčí mocnost ve Středomoří".

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že spojenecké letectvo zahájilo operace nad Libyí s cílem zabránit silám Muammara Kaddáfího útočit na vzbouřence. Po jednání s představiteli arabských a evropských zemí a USA v Paříži upřesnil, že francouzské bojové letouny již zastavují letecké útoky Kaddáfího jednotek na baštu rebelů Benghází na východě země.

Sarkozy zdůraznil, že vojenská operace podporovaná Francií, Británií, USA a Kanadou se uskutečňuje se souhlasem Ligy arabských států. K nasazení vzdušné vojenské síly v Libyi otevřela cestu čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která to povolila.

Další čtení

ilustrační foto

Liberecká zoo bude dočasně kvůli opravě pavilonu bez žiraf, první už odjela

Domácí
15. 7. 2025
Prezident republiky Petr Pavel s manželkou Evou se setkali s mladými aktivními občany z různých regionů České republiky, 15. července 2025, Lány.

Prezident Pavel se v Lánech setkal s mladými aktivními lidmi z celé ČR

Domácí
15. 7. 2025
Téma TÝDNE

TÉMA TÝDNE: Válka na Ukrajině, blízké volby a KGB a siderické kyvadélko

Domácí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ