Nečas chystá výměnu slabých ministrů, nechce VV na vnitru

Domácí
8. 4. 2011 14:07
Premiér Petr Nečas chystá ve vládě průvan.
Premiér Petr Nečas chystá ve vládě průvan.

Premiér Petr Nečas přijal demisi ministra Víta Bárty a oznámil, že hodlá v kabinetu udělat i další změny. Právě o tom se chce bavit s koaličními partnery. Nepřímo však poukázal na ministra vnitra Radka Johna a ministra školství, někdejšího zaměstnance ABL Josefa Dobeše. Zároveň odmítl, že by se změna týkala i ministra obrany Alexandra Vondry kvůli jeho účasti v kauze ProMoPro. 

"Nepředpokládal jsem ani nepřipouštěl ani na jedinou minutu, že by bylo možné, aby pan Bárta ve funkci ministra dopravy setrval," řekl Nečas. "Nebylo možné ani na sekundu připustit, že by to dopadlo jinak. Podezření, která se objevila v souvislosti s korupčním chováním, jsou natolik závažná, že tento krok byl naprosto nutný a nezbytný," dodal Nečas v souvislostí s rezignací Víta Bárty.

V souvislosti s kauzou Bárta v pátek odpoledne Nečas jednal zhruba hodinu s prezidentem Václavem Klausem. Dohodli se, že "další krok v kauze bude učiněn až v pondělí". Klaus Bártovo vládní angažmá dříve chválil, Bárta byl několikrát jeho hostem. Kauzu prezident sledoval pouze zprostředkovaně z cesty po Jižní Americe a nabádal k opatrnosti.

Lídr nejmenší vládní strany Bárta podal rezignaci kvůli nařčení, že poslancům své strany platil za loajalitu. Bárta tvrdí, že šlo o půjčky, nechce ale prý ohrožovat vládu. Podle Mladé fronty Dnes vstoupil Bárta do politiky, aby získal ekonomickou moc, což vyplývá z jeho pětileté koncepce, kterou sepsal před třemi lety.

Anketa:

Který ministr by měl odejít z vlády v rámci změn, které avizoval premiér Petr Nečas?

V souvislosti s děním kolem Bárty premiér Nečas naznačil, že z čela ministerstva vnitra by mohl odejít jeho současný šéf, předseda VV Radek John. Nečas totiž prohlásil, že si není jist, zda by měly VV i nadále spravovat ministerstvo vnitra, když jsou její politici napojeni na bezpečnostní agenturu ABL, kterou Bárta donedávna vlastnil. Ministr John premiérova slova odmítl.

Debata o tom, "nakolik je možné propojení vysokých funkci ve státní správě a ústavních funkcí s konkrétní detektivní agenturou a bezpečnostní službou", je naprosto legitimní, zdůraznil Nečas.

Proti setrvání Johna na ministerstvu brojí nyní už nezávislá poslankyně (a do čtvrtka Johnova kolegyně z VV) Kristýna  Kočí i šéf poslanecké frakce ODS Petr Tluchoř. Kočí uvedla, že vládu s Johnem v pozici ministra vnitra nepodpoří.

Koalice se musí vzpamatovat

Nečas čeká, že na jednání koalice, které svolal, mu partneři z Věcí veřejných okolnosti kauzy kolem Víta Bárty vysvětlí. "Věci, které se objevily v médiích, a chování koalice oprávněně u občanů mohou narušit důvěru ve fungování demokratického systému. Tato koalice se musí velmi rychle vzpamatovat. Takto to dál nemůže a nesmí pokračovat. Občané si to nezaslouží, dali stranám důvěru a úkol reformovat tuto zemi," míní Nečas.

Podle Nečase někteří ministři na svou práci nestačí. "Musíme nalézt shodu s ostatními stranami. Změny ve vládě jsou běžná věc. Nikdo by se tomuto kroku neměl divit," myslí si Nečas.

Podle předsedy sněmovní frakce TOP 09 - Starostové Petra Gazdíka není nutné s obměnou kabinetu čekat. Zopakoval, že je nepřijatelné, aby se ve vysoké politice pohybovali lidé spojení s ekonomickou mocí. Odmítl však ještě před koaličním jednáním říct, zda to znamená, že TOP 09 bude požadovat odchod i dalších politiků VV napojených na firmu ABL, například ministra školství Josefa Dobeše.

Gazdík nechtěl ani naznačit, zda se TOP 09 v jednáních vrátí ke kritice ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kvůli aféře kolem financování tlumočnických služeb v době českého předsednictví EU. Kauzy jsou podle něho diametrálně odlišné.

Projev premiéra Nečase ke kauze Víta Bárty

Zhruba před padesáti minutami jsem se telefonicky spojil s panem ministrem dopravy Vítem Bártou, který mi sdělil, že nabízí rezignaci na svoji funkci ministra dopravy. Já jsem tuto rezignaci okamžitě přijal a doručím ji takto i panu prezidentu republiky.


Chci říci, že jsem nic jiného nepředpokládal a ani jiné řešení jsem nepřipouštěl ani na jednu jedinou minutu. Řešení této situace jiným způsobem nebylo možné. A znovu opakuji, nebylo možné ani na jednu jedinou sekundu připouštět, že by to dopadlo jinak.

 

Ta podezření, která se objevila v souvislosti s možným korupčním jednáním, a já teď nechci posuzovat rozdíl mezi danými penězi a půjčkami - to mi nepřísluší, to nechť posoudí příslušné orgány -, jsou nicméně natolik závažná, že tento krok byl naprosto nutný a nezbytný.
Na druhé straně informace, které se objevily v posledních hodinách a dnech, znovu otevírají naprosto legitimní politickou diskusi o tom, nakolik je možné propojení vysokých funkcí ve státní správě a ústavních funkcí s konkrétní detektivní agenturou, bezpečnostní službou. Tato debata je ve světle posledních informací a indicií naprosto legitimní a znovu to i otevírá naprosto legitimně diskusi o tom, zda je vhodné, aby strana Věci veřejné měla ve své zodpovědnosti resort ministerstva vnitra. Tyto údaje jsou natolik závažné, že tato diskuse - říkám naprosto jednoznačně - je naprosto oprávněná, je naprosto legitimní.

 

Proto jsem se v pátek rozhodl svolat jednání K9, kde budu očekávat od představitelů strany Věci veřejné vysvětlení celé řady záležitostí.
Chci říci, že věci, které se v poslední době objevily v médiích, ale i chování vlády a chování vládní koalice i celé politické scény v mnoha ohledech oprávněně můžou u občanů narušit důvěru ve fungování demokratického systému. To je nepřípustná situace - a tady musím jednoznačně říci, že tato koalice se musí velmi rychle vzpamatovat. Takhle dál to prostě nejde, takhle dál to takto nemůže a nesmí pokračovat.

 

Občané České republiky si to nezaslouží. Nezaslouží si to občané, kteří dali těmto stranám důvěru a jednoznačný úkol reformovat a modernizovat tuto zemi. Proto je nadále neúnosné, aby v práci této vlády a koalice dominovaly osobní politické spory nad reformním úsilím. Proto je nadále nepřípustné, aby v práci této koalice a vlády dominovaly skandály nad tvrdou každodenní systematickou prací.


Chci také říci, že na základě působení všech ministrů vlády od 13. července loňského roku je v tuto chvíli zjevné, že někteří z nich na své úkoly nestačí. A proto mohu jednoznačně říci, že ještě v průběhu jara budou provedeny další personální změny ve vládě, samozřejmě po projednání a po pokusu nalezení shody s představiteli všech tří koaličních stran. Je to běžná věc v každém demokratickém systému, v každé parlamentní vládě založené na systému koaličních vlád, a nikdo by se tomuto kroku neměl divit.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ